ФЕЙК: США будують нові лабораторії в Україні для розробки біозброї, зокрема на основі геному людини

ФЕЙК: США будують нові лабораторії в Україні для розробки біозброї, зокрема на основі геному людини

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
222

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють чергові заяви росії нібито про біолабораторії США в Україні. 12 квітня Госдума виклала доповідь парламентської комісії щодо діяльності біолабораторій США в Україні. У ній зібрані всі фейкові тези про діяльність біолабораторій, які росія коли-небудь поширювала. Приміром, «біологічна зброя, що створюється американськими фахівцями на основі розшифровки геному людини, кардинально змінює загальну світову геополітичну та військову ситуацію, яка нагадує початок “атомної ери” у 1940-1950 роки минулого століття». У той же час начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил росії Ігор Кирилов заявив про те, що США будує в Україні нові лабораторії для створення біозброї. 

Утім, США не будують в Україні лабораторії для розробки біозброї.

Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози (підпрограма в рамках загальної Програми спільного зменшення загрози від 1991 року, відомої як Програма Нанна-Лугара). У 2005 році була підписана Угода між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством оборони США стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані  в ході розробки біологічної зброї. Якраз у рамках цієї угоди й надається допомога українським лабораторіям. Із 2005 року в рамках програми надана підтримка 46 українським лабораторіям, медичним закладам та діагностичним центрам. Станом на 2023 рік інформації про будівництво чи модернізацію нових лабораторій немає. 

Програма співпраці зосереджена на покращенні охорони здоров’я та сільськогосподарських заходів. Натомість кремль фальшиво представляє цю мирну співпрацю як нібито військову біологічну діяльність США за кордоном. Не маючи при цьому жодних доказів. Раніше VoxCheck вже спростовував звіт росії із «доказами» розробки США біозброї в Україні. «Доказами» буди вирізки із статей та хибне трактування офіційних документів. 

На запит місцевих ЗМІ заяви росії спростував представник американського посольства в Москві. Він підкреслив, що США не мають біологічної зброї і не ведуть її розробку будь-де. На відміну від самої росії, яка, за інформацією Державного департаменту США, продовжує підтримувати програму наступальної біологічної зброї та порушує свої зобов’язання за Конвенцією про біологічну зброю. Про потенційне використання хімічної та біологічної зброї росією попереджає також Міноборони Великобританії.  Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що брехнею про «американські біолабораторії» в Україні росія намагається виправдати свої агресивні дії. 

Звинувачення США у розробці біологічної зброї на основі геному людини справді нагадують минуле століття, коли подібні абсурдні тези просувало ще СРСР. Наприклад, у 1985 році КДБ поширювало дезінформацію про те, що «США разом із ПАР розробили бомбу, що вб’є усіх “чорних”, а білих залишить у живих, а із Ізраїлем таку, що вб’є лише арабів». Згодом вже напрацьовані фейки почала використовувати росія. Утім, створити таку генетичну зброю неможливо в рамках сучасної науки. Як пояснював генетик Олександр Коляда виданню «Куншт», у біології не існує поняття «нації», а разом із тим гену української чи російської нації. Вірус не розрізняє, де українець, де росіянин, а де змішаний генотип. І такої технології, яка б дозволила так змінити вірус, немає. До того ж віруси мутують самі по собі і є досить неконтрольованими.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний