ФЕЙК: Степан Бандера був геєм та мав аномально маленький зріст

ФЕЙК: Степан Бандера був геєм та мав аномально маленький зріст

27 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
721

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито таємне архівне фото Степана Бандери як доказ того, що він був аномально низького зросту. Разом із фото згадують цитату Олексія Арестовича: «Якби Бандери жив у наші дні, він став би лідером та героєм не тільки України, а й усієї Європи, так як був не лише борцем за права людей, але й відкритим гомосексуалістом».

Утім, відомості про невисокий зріст Степана Бандери не є таємницею. Натомість цитата про нетрадиційну орієнтацію Бандери, ймовірно, є вигаданою.

Скриншот допису

Відповідне фото Бандери зроблене в 1924 році, коли Бандері було лише 15-16 років і він був членом молодіжної організації «Пласт». Це українська патріотична молодіжна організація, ґрунтувався на ідейних засадах скаутингу. Широкого розповсюдження пластовий рух набув на зайнятих Польщею українських етнічних землях у 20-х роках ХХ ст., де до нього і приєднався Бандера.

Невисокий зріст Бандери відмічали його побратими з «Пласту». Однак жодної таємниці в цьому немає. Відомо про існування звіту польської поліції, в якому зафіксовано ріст Бандери у 19-ти річному віці — 159 см. Загалом найчастіше говорять, що ріст Бандери у доросломі віці був 162 см. Подібний ріст хоч і є нижчим за середньостатистичний, однак не виходить за межі норми для здорової людини. Ознакою ж карликовості вважається зріст чоловіка менше 130 см.

Нам не вдалося знайти підтверджень того, що наведена цитата належить Олексію Арестовичу чи комусь іншому. Пошук за ключовими словами у Google не дав результатів, на сторінках Арестовича у фейсбуці, інстаграмі та в його телеграм-каналі теж немає згадок про сексуальну орієнтацію Бандери. Цей фейк також вже спростовували незалежні фактчекери із Грузії FactCheck Georgia.  

Сама інформація про те, що Бандера був відкритим гомосексуалом, є неправдивою. Існує всього декілька досліджень особистісних відносин членів українського визвольного руху, в одному із них розглядаються також питання сексуальності. У ньому історикиня Марта Гавришко пише, що усі дошлюбні та позашлюбні статеві стосунки в ОУН та УПА засуджувалися. Особливо це стосувалося «нетрадиційних» способів отримання статевого задоволення: гомосексуалізму, мастурбації тощо. Більше того, Степан Бандера був одруженим та мав 3-х дітей. 

Варто зазначити, що використання терміну «гомосексуаліст» є некоректним. Згідно з «Довідником безбар’єрності», суфікс «-іст» некоректний і з лінгвістичної, і з етичної точки зору. Він вказує на медичні причини і має походження з радянської психіатрії. Коректно говорити «гомосексуал» (так перекладається з англійської — homosexual) або «гей». 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний