ФЕЙК: Супрун і Сорос хочуть знищити медицину в Україні через реформу | VoxUkraine

ФЕЙК: Супрун і Сорос хочуть знищити медицину в Україні через реформу

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
29 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
1187

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи про те, що нібито Уляна Супрун знищувала українську медицину, виконуючи поставлену Джорджом Соросом задачу. 

Це – неправда. Далі – спростування основних тез. 

«У.Супрун … поставлена задача Соросом: развалить медицину;увеличить смертность; неконтролируемый расход бюджета на медицину(это примерно 100 млрд. в год); закрытие тубдиспансеров, психбольниц. Все это в рамках концепции Сороса по сокращению численности населения Украины».

Немає жодних доказів того, що Сорос хоче знищити кількість населення України чи дав завдання Супрун знищити українську медицину. Навпаки, Уляна Супрун розпочала реформування застарілої системи. 

Попередня система охорони здоров’я передбачала фінансування лікарень за кількістю ліжко-місць та площею інфраструктури. А нова система передбачає, що тепер лікарні отримуватимуть фінансування за кількістю пацієнтів, яким вони надали послуги. 

Реформа передбачає, що більше коштів будуть отримувати ті лікарні, які краще лікують пацієнтів і до яких, відповідно, звертається більше пацієнтів. Ті ж лікарні, до яких пацієнти не звертаються, отримують менше фінансування. Таким чином реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом» та зростає ефективність розподілу бюджетних коштів.

Щодо тубдиспансерів. Реформа системи протитуберкульозної медичної допомоги передбачає об’єднання протитуберкульозних закладів області в єдиний в потужний регіонального фтизіопульмонологічний медичний центру (ФПМЦ). НСЗУ вже уклала договори з 48 тубдиспансерами.

Щодо психіатричних лікарень, то НСЗУ уклала договори з 432 спеціалізованими психіатричними закладами і сплачуватиме виключно за надання стаціонарної психіатричної допомоги при розладах психіки і поведінки, якщо надання психіатричної допомоги можливе тільки в умовах стаціонару, а також за надання амбулаторної психіатричної допомоги при розладах психіки і поведінки відповідно до потреб пацієнтів.

Щодо неконтрольованих витрат бюджету на медицину. На 2020 рік в Україні заплановано витрати близько 124 млрд грн на медицину. Це приблизно 3,1% витрат від прогнозованого ВВП.

За законом витрати на програму медичних гарантій повинні становити не менше 5% ВВП. А насправді зараз це лише 2,2% від прогнозованого на 2020 рік ВВП. 

Крім того, витрати коштів медичними закладами та їх розподіл контролюють – і це робить НСЗУ. НСЗУ укладає договори із закладами охорони здоров’я та закуповує у них послуги з медичного обслуговування населення. Також НСЗУ контролює дотримання умов договору та перевіряє виділення коштів для медзакладів та їхні витрати.

«В 2018 г. умерло свыше 900 000 пенсионеров…Это официальная статистика, а сколько реально? Неизвестно».

За офіційною статистикою в Україні у 2018 році всього померло 587 665 осіб.

До того ж, кількість смертей ніяк не пов’язана з медичною реформою.

Наприклад, до її початку, у 2014 році померло 632 тисячі осіб. Починаючи ще з 2007 року кількість померлих осіб щороку в Україні зменшується.

«Другими словами в медицинской сфере процветает геноцид украинского народа. Дорожают лекарства, граждане не могут их купить, воспользоваться медицинскими услугами, а поэтому вынуждены рассчитывать на удачу. Это приводит к росту смертности».

Частину ліків українці можуть отримувати за рецептом лікаря безкоштовно або з частковою доплатою – за Програмою “Доступні ліки”. Вона була запроваджена ще в квітні 2017 року і дозволяє отримати безкоштовно або з невеликою доплатою необхідні препарати для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу, оскільки саме ці захворювання найбільше впливають на показники смертності населення.

«В это время У.Супрун продолжает вмешиваться…За время и.о. министра она запустила многие схемы по покупке лекарств. Ни какие правоохранительные органы ее не проверяют».

Ймовірно, автор має на увазі закупівлю ліків через міжнародні організації – ПРООН, ЮНІСЕФ та Crown Agents. Втім Супрун їх не «запустила», а розширила – а розпочав цей процес її попередник Квіташвілі. Крім того, це не «схема», а цілком прозорий процес закупівлі, який економить гроші платників податків. 

Загалом закупівля ліків через міжнародні організації зекономила до 40% відповідного бюджету в 2017 році, що дозволило спрямувати зекономлені кошти на додаткову закупівлю препаратів, а деякі препарати закуповувалися у 26 разів дешевше, ніж це робив МОЗ до 2015 року. 

Крім того саме завдяки закупівлям ліків через міжнародні організації у 2017 році, наприклад, препарату для хіміотерапії Доцетаксел булозакуплено у п’ять разів більше, ніж у 2014 році, Золедронової кислоти – у три рази більше, Бікалутаміду – у два рази більше, а економія на деяких ліках сягала 67 разів..

«В Украине 6 млн. пенсионеров, которые получают минимальную пенсию – 1638 гривен».

Станом на 1 квітня цього року (останні наявні дані до дати публікації допису) пенсію до 2 тис. грн отримували 3,8 млн пенсіонерів, а не 6 млн.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний