ФЕЙК: Територіальні центри комплектації і соціальної підтримки юридично не існують

ФЕЙК: Територіальні центри комплектації і соціальної підтримки юридично не існують

28 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
5568

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа поширюють інформацію, нібито територіальних центрів комплектації (ТЦК) і соціальної підтримки юридично не існує. Як результат, особу не можна притягнути до адміністративної відповідальності, якщо вона не з’явиться у ТЦК після вручення повістки. Тож якщо військовозобов’язаного притягують до відповідальності за неявку в ТЦК після отримання повістки, ця людина у суді повинна звертати увагу, що центрів комплектації немає в Єдиному реєстрі. 

Усі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки діють в рамках чинного українського законодавства та є юридичними особами. Також вручення повістки та притягання до відповідальності за непояву в ТЦК не може оскаржуватися в суді. Повістка лише інформує про потребу з’явитися до центру комплектації на вимогу ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу».

Для поширення тези про відсутність юридичного статусу в ТЦК і СП російські телеграм-канали та медіа використовують відео української адвокатки Вікторії Кравченко. Саме вона вказує на те, що центри комплектації не мають юридичного статусу, а значить не можуть мати представництва у суді. 

У Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу» у частині 7 статті 1 вказано, що виконання військового обов’язку громадянами України забезпечують, районні (об’єднані районні), міські (районні у містах, об’єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. 

Сухопутні війська ЗСУ відповіли на заяву Вікторії Кравченко про ТЦК. ТЦК і СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя є юридичними особами та мають реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри є відокремленими підрозділами центрів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. У складі районних ТЦК утворюють структурні підрозділи для виконання покладених на них завдань та функцій. 

Як приклад, обласні Львівський, Миколаївський, Одеський ТЦК і СП зареєстровані в єдиному реєстрі юридичних осіб та мають номер ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України). Це вказує, що ТЦК і СП є юридичними особами.  

Верховний суд України пояснив, що вручення повістки, а отже і непоява в ТЦК після її отримання, взагалі не може бути оскарженою в будь-якому суді. Причиною цьому є те, що вимога до військовозобов’язаного прибути до ТЦК продиктована не повісткою як такою, а ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу». У частині 1, статті 1 цього закону вказано, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Повістка лише інформує про цю необхідність.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний