Beta

ФЕЙК: Третя хвиля COVID-19 призведе до смерті 70% вакцинованих двома дозами

20 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
66

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють дописи про офіційне моделювання британського уряду, яке нібито прогнозує, що від третього спалаху коронавірусу загине близько 70% людей, щеплених обома дозами вакцини.

«Документ передбачає, що у збільшенні кількості госпіталізацій та смертей переважатимуть ті, хто отримав дві дози вакцини, тобто 60% та 70% хвилі відповідно», — йдеться у дописах у Facebook.

Це неправда: у соцмережах хибно пояснюють результати моделювання. Насправді в ньому йдеться, що дві дози вакцини Pfizer знижують ризик смерті або госпіталізації на 90-98%, а дві дози вакцини AstraZeneca — на 80-90%. 

Скриншот із сайту Great Game India, який поширив фейк про підвищення смертності серед вакцинованих двома дозами

Цей фейк поширився у соцмережах після публікації статті на сайті Great Game India. Його вже спростовували Australian Associated Press (AAP). Незалежні іноземні фактчекери вже не вперше фіксують, що це видання поширює дезінформацію та конспірологію про коронавірус. Також раніше PolitiFact спростовували фейк, який поширили Great Game India, ніби коронавірус — це біологічна зброя

У статті на Great Game India хибно пояснюють результати моделювання. Цей звіт підготувала Наукова група з моделювання пандемічного грипу, що консультує уряд Великобританії (Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling). Його опублікували, коли уряд готувався перейти до другого етапу послаблення карантину.

Моделювання розглядає сценарій, за яким до 21 червня буде щеплено 90% дорослого населення. У звіті не сказано, що третя хвиля COVID-19 призведе до госпіталізацій та смертей 60-70% вакцинованих людей. Він прогнозує, як зміниться статистика захворюваності, коли в Англії послаблять обмеження. Науковці заявляють, що, ймовірно, збільшиться кількість госпіталізацій та смертей через COVID-19.

І 60% цих госпіталізацій та 70% смертей можуть стосуватися людей, які отримали дві дози вакцини. Але тільки тому, що першочергово обома дозами вакцини щепили людей, які найбільше ризикують заразитися коронавірусом. Наприклад, незабаром буде вакциновано 95% людей старше 50 років — це група населення, найбільш вразлива до вірусу. Проте жодна вакцина не є ефективною на 100%, щоб повністю захистити їх від зараження.

Водночас у звіті чітко зазначено: смертей та госпіталізацій було б набагато більше, якби не вакцинація.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі