ФЕЙК: Троє харків’ян загинули в пункті незламності

ФЕЙК: Троє харків’ян загинули в пункті незламності

30 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1196

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширили інформацію, що 29 листопада 2022 року троє харків’ян загинули в пункті незламності від отруєння чадним газом. Як доказ наводять скриншоти трьох статей від 29 листопада — статті «Троє харків’ян загинули в “Пункті незламності” від отруєння чадним газом» на сайті «ТСН», статті «Інцидент у пункті незламності. Є потерпілі» на сайті «УНІАН» та статті «Помилка генератора. Чадний газ у Харкові загубив трьох людей» на сайті «Укрінформ»

Скриншоти новин

Проте це вигадана новина. Скриншоти статей в українських ЗМІ відредаговані.

Насамперед ми перевірили сайти видань «ТСН», «УНІАН», «Укрінформ». На усіх трьох сайтах немає статей із подібними заголовками. Також там немає новин із іншим заголовком, але зі схожим змістом. Пошук у Google за цими заголовками також не дав результатів.

Можна припустити, що оригінальні новини видалили з сайтів українських видань. Утім, навряд чи можлива ситуація, коли би з української мережі повністю зникли згадки про публікації у великих виданнях. Крім того, якщо врахувати активне обговорення пунктів незламності в Україні, таку новину обов’язково би опублікували в інших українських ЗМІ або соціальних мережах. Натомість ми знайшли скриншоти цих «новин» у російських телеграм-каналах, що системно поширюють дезінформацію про Україну. Ймовірно, скриншоти статей відредагували та додали несправжній заголовок.

30 листопада редактори «Укрінформ» підтвердили, що на їхньому сайті таку новину ніколи не публікували. На запит інформагентства речниця голови харківської ОВА Олена Шаповал повідомила, що загибель трьох людей у пункті незламності — це фейк.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний