ФЕЙК: Цитата Пауля Геббельса про бандерівців

ФЕЙК: Цитата Пауля Геббельса про бандерівців

30 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1215

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють цитату нібито Йозефа Пауля Геббельса: «Бандерівці — це божевільні маніяки або, іншими словами, озвіріла худоба. Але саме такі нам потрібні в цей час, щоб знищити непокірних слов’ян. А потім вони самі повинні бути знищені, тому що звірам не місце серед людей». 

Утім, в історичних документах подібних висловлювань політика не зафіксовано.

Цей фейк уже спростовували незалежні латвійські фактчекери із Re:Baltica. Вони виявили, що першоджерелом цитати, найімовірніше, є російський пропагандист Юрій Кот. У відповідь на запит щодо походження цитати він відповів, що цитата насправді належить не Геббельсу, а гауляйтеру Східної Пруссії Еріху Коху у наступній варіації: «Українці — це росіяни, що оскотилися, які за ідею української держави готові зарізати навіть свою фрау. Вони — ідеальні бійці проти Червоної армії, але потім підлягають тотальній санації як найстрашніші варвари».

Однак точних підтверджень, що цитата належить саме йому, немає. Найчастіше згадану цитату подають як уривок із художнього післявоєнної повісті радянського військового Дмитра Мєдвєдєва «Сильні духом». Однак за текстом твору Кох таких слів не говорив.

Еріх Кох партійний і військовий діяч нацистської Німеччини, рейхскомісар України у 1941-1944 роках. На посаді рейхскомісару України відзначився як один із найбільш жорстоких і наполегливих провідників нацистської колоніальної політики на Сході. У промові, виголошеній у Києві в березні 1943 року, продовжував закликати до того, щоб німці пам’ятали, що «найнижчий німецький робітник расово і біологічно в тисячу разів є більш цінним, ніж місцеве населення». Був категоричним противником ідеї обмеженої української державності.

Йозеф Пауль Геббельс державний і політичний діяч нацистської Німеччини. Найближчий друг і соратник А. Гітлера. З 1933 по 1944 рр. міністр народної освіти та пропаганди. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний