ФЕЙК: У 2011 році Камала Гарріс збила 13-річну дівчину і втекла з місця аварії

ФЕЙК: У 2011 році Камала Гарріс збила 13-річну дівчину і втекла з місця аварії

27 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
183

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито у 2011 році Камала Гарріс, тоді ще генпрокурорка штату Каліфорнія, збила 13-річну дівчину на ім’я Аліша Браун, а потім втекла з місця аварії. Стверджують, що Гарріс бачила, що постраждалій потрібна медична допомога, але зникла з місця ДТП. Тепер дівчина пересувається на колісному кріслі. За словами Аліши, після аварії люди Харріс приходили до лікарні, де перебувала потерпіла, і погрожували її матері, щоб та не подавала до суду та не зверталася до поліції. Дівчина зважилася надати розголос інциденту лише після смерті матері у 2024 році, оскільки боялася наслідків оприлюднення цієї історії.

Утім, це — фейк. Сайт, який поширив новину, створили нещодавно, а відеосвідчення постраждалої містить явні ознаки постановки. 

Скриншот допису 

Новину про інцидент та відеосвідчення потерпілої дівчини на ім’я Аліша Браун вперше поширив вебсайт KBSF-San Francisco News. Наразі цей новинний сайт недоступний. Утім, фактчекери BBC Verify дослідили, що сайт зареєстрували нещодавно — 20 серпня 2024 року. Раніше його ніколи не цитували в медіа. Вірогідно, сайт створили спеціально для поширення дезінформації. Жодне надійне видання цей інцидент не висвітлювало.

Саме відеосвідчення містить ознаки постановки. У мережі немає інформації про цю дівчину. У відео не наводять жодних доказів, які б підтверджували її особу або те, що вона дійсно пересувається на колісному кріслі — її зняли у положенні сидячи і так, що дівчину видно лише вище пояса. Крім цього, зворотний пошук фото TinEye та гуглі виявив, що рентгенівські знімки, які показали у відео, узяті з наукових статей, опублікованих у 2010 та 2017 роках. Перший рентгенівський знімок належить 58-річній пацієнтці, а другий — 12-річній дівчинці.

Зверху — скриншот із відео з пропагандистського допису, внизу — рентгенівський знімок з наукової статті «Синдром Кронкхайта – Канада, що супроводжується переломами ребер: Випадок з практики», опублікованої у 2010 році

Зверху — скриншот із відео з пропагандистського допису, внизу — рентгенівський знімок із наукової статті «Переломи тазу у дітей: Чим відрізняються від дорослих?», опублікованої у 2017 році

До дописів також додають світлину, на якій зображено розбите лобове скло автомобіля, біля якого на узбіччі дороги стоять працівник поліції та пожежники. Проте за зворотним пошуком з’ясувалося, що на фото зображено не аварію у Сан-Франциско, а автокатастрофу, що сталася у 2018 році у Мангілао — селі на східному узбережжі острова Гуам, що у західній частині Тихого океану. Тобто, світлина ніяк не пов’язана з інцидентом, про який йдеться у пропагандистських дописах. 

Подібний метод, коли новинний сайт створюють незадовго до поширення дезінформації, є звичною практикою пропагандистів та вже неодноразово використовувався для дискредитації посадовців. Наприклад, ми спростовували фейк про те, що Анналена Бербок користувалася послугами ескорту під час візитів до Африки. Тоді як доказ фейкороби опублікували інтерв’ю з чоловіком на ім’я Кінгслі, який нібито надавав Бербок ці послуги. Виявилося, що сайт і ютуб-канал, на яких з’явилося інтерв’ю, створили спеціально для поширення фейків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний