ФЕЙК: У біолабораторіях США в Україні вивчали, як заражати українців смертельними вірусами через комарів

ФЕЙК: У біолабораторіях США в Україні вивчали, як заражати українців смертельними вірусами через комарів

18 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2282

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ з посиланням на коментарі представника збройних сил рф пишуть, ніби в біолабораторіях США в Україні вивчали віруси, що можуть передаватися через укуси комарів, зокрема лихоманку Денге. Йдеться про проєкт Р-268, у рамках якого «вірусний препарат» розробили в Києві та передали для польових досліджень у США. Робив це  Український науково-технологічний центр (УНТЦ). У міноборони росії переконують, що через комарів збираються заражати населення. 

Міністерство оборони опублікувало 3 документи, які нібито підтверджують це: «Робочий план», «Проєктна пропозиція», а також лист виконавчого директора УНТЦ Ендрю Худа на ім’я Джейн Танненбаум.

Це фейк: у документах взагалі не йдеться про те, щоб заражати людей вірусами через укуси комарів.

Формат документів, опублікований російським міноборони, загалом схожий на той, що використовує УНТЦ. Проте на них немає печаток чи офіційних підписів, як на інших документах УНТЦ. 

Водночас у всіх наведених документах взагалі не йдеться про те, щоб заражати людей вірусами через укуси комарів. Причому в міноборони рф навіть зробили коректний переклад російською цих документів. В описі проєкту чітко прописано, що українські вчені мали виробляти «Віраден» — препарат на основі дензонуклеотидного вірусу жовтолихоманкового комара (AeDNV). Згодом 1 кг цього препарату мали відправити до Університету штату Колорадо. «Віраден» розробив український професор Леонід Бутацький для контролю популяції комарів. AeDNV вкрай заразний для комарів, але не заражає людей, хребетних тварин та безхребетних видів.

Документ, оприлюднений російським міноборони. Документ «Проєктна пропозиція», переклад оригіналу російською

У документі «Робочий план» чітко прописано: «Головна мета дослідження  — використовувати вірус комарів у стратегіях контролю та протидії хворобам, що походять від комах, наприклад, Денге». Тобто мета дослідження — інфікувати комарів вірусом, патогенним для комарів, аби запобігти поширенню вірусних захворювання, небезпечних для людей.

Документ, оприлюднений російським міноборони. Документ «Робочий план», переклад оригіналу російською

Український науково-технологічний центр, створений в 1993 році в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози, роками не дає спокою російським медіа. Раніше вони випускали «сенсаційні новини», ніби Америка визнала, що в Україні діють секретні біолабораторії. Однак у заяві дипломатів США йшлося саме про УНТЦ. 

Детально про Програму зі зменшення біологічної загрози та російські фейки про неї ми писали в цьому матеріалі

 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний