ФЕЙК: У Бучі українські військові обстрілювали будинки тих, хто брав допомогу від росіян

ФЕЙК: У Бучі українські військові обстрілювали будинки тих, хто брав допомогу від росіян

13 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1571

Перевірка фактів у рамках партнерства із Facebook

У соцмережах поширюють відео, на якому евакуйовані жителі з міста Буча під Києвом розповідають про життя в російській окупації. Поширюють тільки уривок на 30 секунд, а решту розповідей очевидців обрізають. В описі вказують, ніби на тих, хто приймав допомогу від росіян, доносили інші мешканці, і українські військові цілеспрямовано обстрілювали їхні будинки. 

Це — фейк. Оригінальне відео триває понад 3 хвилини, і на ньому ніхто з жителей Бучі цього не розповідає. Історія, ніби українські військові обстрілювали Бучу та конкретні будинки за доносами, повністю вигадана. Натомість люди на решті відео, яку обрізали, розповідають про російські обстріли.

Допис у Facebook

Оригінал відео тривалістю понад 3 хвилини опублікував телеканал «Настоящее Время» (проєкт «Радіо Свобода» та «Голосу Америки») ще 25 березня. У самому відео вказано, що евакуація пройшла 19 березня, людей вивезли в Білгородку. На той момент місто було під російською окупацією — війська рф покинули місто аж 31 березня.

Із 1:29 по 1:53 одна з жінок говорить: «Йшли росіяни із оглядом. Подивитися, де є мирне населення. Побачили дітей, запитали, чи ми голодуємо, чи є ліки і так далі. У результаті через час принесли два їх набори, і буквально за годину почався обстріл нашого будинку. І ми після цього зрозуміли, що треба їхати».

Проте ніхто не говорить, що мешканці міста доносили українським військовим про це чи взагалі засуджували ці дії.

Натомість для дописів, які поширюють у соцмережах, вирізали ту частину відео, де люди з Бучі розповідають, що саме росіяни вбивають українців. На 2:07 хв бабуся говорить:

«Для чого, кому потрібна ця війна? Ми — Україна. Ми хочем жить самостійно. Ми 30 років живем вже самостійно. Ну дай же нам пожить самостійно. Чи тобі мало в росії тієї території, що в тебе є? Обробять її треба. І то українці туди їздили піднімати цілину, я пам’ятаю, як їздила наша молодь в росію піднімати їм цілину. А зараз вони нас вбивають, а зараз вони стріляють наших дітей».

 

Стоп-кадр із відео «Настоящее Время» 

Примітно, що в російському сегменті соцмереж уривок відео почали поширювати аж 5 квітня, коли російська влада та державні медіа вели активну інформаційну кампанію, намагаючись заперечити свою причетність до злочинів у Бучі. Хоча відео було опубліковане ще 25 березня.

У фейкових дописах додають, ніби це «бандерівці» обстрілювали, викрадали, катували та вбивали у підвалах українців. Відтак мета таких фейків — заперечити російські воєнні злочини.

Та докази того, що звірства в Бучі чинили саме російські військові, беззаперечні.

The New York Times опублікували супутникові знімки, зроблені Maxar Technologies в середині березня з відео, опублікованим 2 квітня. Багато тіл лежали на дорогах Бучі ще в дні, коли місто тримали російські війська. На знімках видно людські тіла, що з’явилися на вулиці Яблонській у період із 9 по 11 березня. Тіла залишалися на цьому місці більше трьох тижнів. Крім цього, на знімках Maxar видно, що покинуті машини і тіла з’являються в період з 20 по 21 березня.

Згодом російське медіа «Медуза» опублікувало відео з дрона, зняте з 23 по 30 березня 2022 року в Бучі,  яке доводить, що люди були вбиті під час окупації міста росіянами. Усі загиблі, зняті з повітря, лежать не просто на тих же місцях, але і в тих же позах, що і на зйомках із землі. На кількох відео на відстані від кількох десятків до кількох сотень метрів від тіл загиблих видно військову техніку, схожу на ту, що стоїть на озброєнні російських десантних частин (ймовірно, БМД та БТР-Д).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний