ФЕЙК: У «Дії» проводили експеримент із запровадження цифрової валюти

ФЕЙК: У «Дії» проводили експеримент із запровадження цифрової валюти

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
467

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російський телеграм-канал поширює відео, у якому розповідають про нібито експеримент в «Дії» під час карантину COVID-19. Його суть полягала у наступному: 1000 гривень, які виплачували за вакцинацію, можна було витратити лише в певних сферах послуг. Тобто варіанти використання коштів були обмежені. У такий спосіб нібито перевірили українську цифрову валюту та реакцію населення на такі обмеження.

«Дія» лише частково має у своїй побудові систему блокчейн. Більшість інформації — це дані реєстрів, які програма лише підтягує. Влада не проводила експеримент з обмеженням використання CBDC. Виплати з бюджету «‎ковідної тисячі» здійснювалася безготівковою валютою на спеціальну картку «єПідтримка», а не цифровими коштами на електронний гаманець. Допомога мала на меті спонукати вакцинації та підтримати сфери бізнесу, які найбільше постраждали від пандемії. 

На сайті «Дії» не вказано, що вона повністю побудована на технології блокчейн. Вони використовують цю систему для захисту лише деяких критичних даних. Вся інформація не зберігається у програмі: програма лише відображає те, що є в реєстрах.

15 листопада 2021 року Володимир Зеленський повідомив, що кожен, хто отримав 2 дози щеплення від COVID-19, із 19 грудня може отримати 1000 гривень. Кошти нараховували на спеціальну картку «єПідтримка», яку потрібно було відкрити у одному з банків партнерів. 

Спочатку кошти можна було витратити лише на певний вид послуг: спортзал, кіно, театр, квитки на залізничне або авіаперевезення, книги, виставки. У такий спосіб влада намагалася мотивувати людей робити щеплення та підтримувати бізнес, який найбільше постраждав через пандемію. 

Пізніше уряд дозволив українцям, віком старше 60 років, купувати ліки за кошти «єПідтримки» та розширив програму для дітей віком від 12 до 17 років. 

Після повномасштабного вторгнення рф 24 лютого 2022 року в Україну, на той час Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що «‎ковідну тисячу» можна переводити на інші картки та витратити у будь-якій сфері. 

CBDC (Цифрова валюта центрального банку) — це цифрова валюта, яку можуть випускати центральні банки країни. Вони є аналогом звичайної національної валюти, але перебувають в електронному вигляді та зберігаються на електронному гаманці. Концепція такого виду валюти дозволяє зменшити до мінімуму або ж навіть позбутися посередників під час розрахунку чи переказу коштів. 

Якби в Україні вводили цифрову валюту, то для проведення експерименту потрібно було створити електронні гаманці для кожного, хто хотів отримати допомогу, та перевести на них кошти. А щоб отримати «‎ковідну тисячу», потрібно було оформити картку «єПідтримка», на яку здійснювався безготівковий переказ.

В україні поки немає е-гривні у вільному використанні. Перші випробування з нею провели у 2018 році. Тоді під час тестування проводили операції від переказу з е-гаманцями на поповнення мобільного оператора.

У інтерв’ю від 13 лютого 2023 року для РБК Михайло Федоров заявив, що пілотний проєкт з ведення CBDC запланований на 2024 рік, хоча він хоче запустити його вже в кінці цього року. Жодних обмежень на витрату цифрової валюти не передбачається. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний