ФЕЙК: У Харкові експонати історичного музею готують до вивезення за кордон

ФЕЙК: У Харкові експонати історичного музею готують до вивезення за кордон

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
251

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що у Харкові оцифровують експонати музею та нібито готують їх до вивезення на захід України. Пропагандисти натякають, що згодом твори мистецтва продадуть за кордоном.  

Утім, це фейк. Про вивезення експонатів не йдеться, натомість музей став учасником міжнародного проєкту Меmory Savers, у рамках якого і відбувається оцифрування.

Скриншот допису

За зворотним пошуком Google ми знайшли назву музею, про який пишуть автори – йдеться про Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова. Новини про плани вивезення експонатів немає у фейсбуці, інстаграмі та телеграм-каналі музею. Також про це не інформували його директори.

Від липня 2023 року музей бере участь у проєкті Меmory Savers, що має на меті оцифрування експонатів. Заступниця начальника Харківської ОВА Віта Ковальська пояснює, що оцифрування є одним з важливих напрямків збереження культурної спадщини та формування історичної пам’яті. Наразі у проєкті Меmory Savers взяли участь 20 регіональних музеїв України, а за час роботи проєкту на Харківщині оцифрували понад 500 експонатів музейного фонду. Проєкт реалізується Центром цифрової історії та SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online), фінансується з коштів Фонду EVZ («Пам’ять, відповідальність, майбутнє», Берлін, Німеччина).

Частину експонатів справді вивозили з музею у Балаклії (Харківська область), як про це зазначають у пості, однак це сталося після того, як поряд з будівлею впав російський снаряд, а російські загарбники розбили сейф із дорогоцінними металами, коли місто було під окупацією. Відтак з музею справді вивезли всі експонати, аби почати реконструкцію приміщення, і немає жодної інформації про те, що ці експонати втрачені. Так само в інфопросторі немає новин про вивезення або зникнення колекцій з Ізюму та Куп’янська. 

Водночас 21 жовтня 2023 року в Україні запустили віртуальний музей викраденого росіянами мистецтва. У ньому збирають цифрові копії мистецьких творів, що були викрадені, знищені чи зникли внаслідок російського вторгнення в Україну.

За період повномасштабної війни в Україні зруйновані або пошкоджені 835 пам’яток культурної спадщини. З них пам’яток національного значення – 118, місцевого значення – 653, а також щойно виявлених 64 об’єкти. Найбільша кількість пошкоджених чи зруйнованих пам’яток зафіксували саме у Харківській області – 207 об’єктів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний