Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Росіяни продовжують дискредитувати мобілізацію в Україні та таргетують деякі фейки на населення прифронтових регіонів. Цього разу пропагандисти заявляють, нібито харківський ТЦК та СП опублікував на своєму сайті оголошення. У ньому зазначено, що місцева влада вимагає від випускниць Національної фармацевтичної академії та Національного медичного університету стати на військовий облік. Тож серед випускниць вже буцімто є панічні настрої, адже, ймовірно, їх планують відправити в медичні підрозділи ЗСУ на тлі «катастрофічних» втрат.
Це — фейк. У Харківського ТЦК та СП немає сайту, на інших ресурсах також відсутні оголошення про вимогу місцевої влади стати на облік випускниць медуніверситетів.
Це чергова вигадка росіян, підкріплена виключно фейковими «доказами». Ні в Харківського обласного ТЦК та СП, ні в районних ТЦК немає сайтів. Хоча росіяни стверджують, нібито оголошення розмістили саме на сайті. У Харківського обласного ТЦК та СП є лише фейсбук-сторінка.
Крім того, росіяни не надають фото оголошення, про яке пишуть. У відкритих джерелах теж немає фото наказів від ТЦК та СП із вимогою від влади стати на облік випускницям медуніверситетів. До того ж у фейку вказали неправильну назву закладу: Національний фармацевтичний університет не є академією.
Ми також звернулися до Харківського обласного ТЦК та СП із запитом щодо оголошення, про яке згадують росіяни. У військкоматі відповіли, що на їхній офіційній сторінці подібних оголошень немає, інформація росіян є фейковою.
Відповідь Харківського обласного ТЦК та СП
На сайті та на сторінках Національного фармацевтичного університету у соціальних мережах відсутні будь-які згадки про оголошення щодо військового обліку випускниць. Не публікували таких постанов і на сторінках Харківського національного медичного університету.
Щобільше, жінки, які працюють лікарками, фармацевтками або мають фармацевтичну чи медичну освіту, зобов’язані були стати на облік ще відповідно до норм закону 1992 року. Однак не усі медики дотримувалися цієї постанови. Тож після змін у законодавстві у 2022 році, жінки з медичною, фармацевтичною освітою мають стати на військовий облік до 31 грудня 2026 року. У Міністерстві охорони здоров’я України вказували, що це необхідно для узагальнення даних про резерв медиків в Україні.
Жінки, які здобувають відповідну освіту, стають на облік ще під час навчання в університеті. Зокрема за 2 місяці до завершення навчання вищий навчальний заклад подає списки випускниць до ТЦК та СП, після чого жінки мають оформити військово-облікові документи в ТЦК.
Також у змінах до закону щодо мобілізації додали норму, за якою жінок можуть призвати до армії тільки за добровільною згодою. Тобто примусово їх мобілізувати заборонено. До того ж випадків примусової мобілізації жінок не фіксували й до ухвалення відповідного закону.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний