ФЕЙК: У кадровому центрі ЗСУ назвали кількість загиблих українських солдатів, визнаних зниклими безвісти

ФЕЙК: У кадровому центрі ЗСУ назвали кількість загиблих українських солдатів, визнаних зниклими безвісти

15 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1379

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

14 грудня російське медіа Mash повідомило, що хакери з групи Anarchist Kombatant зламали службовий архів Генштабу ЗСУ і опублікували довідку, надіслану Кадровим центром ЗСУ начальнику Генштабу Сергію Шапталі. У цьому документі вказано, що станом на 30 листопада 2022 року внаслідок бойових дій загинули 35 382 українські військовослужбовці, яких визнали зниклими безвісти. У додатках до документа нібито є перелік всіх військовослужбовців, проте медіа опублікувало лише довідку із загальними даними.

Проте це — фейковий документ. 

Скриншот «таємного документа»

Віктор Ягун, генерал-майор СБУ у відставці, у коментарі для видання Insider назвав цей документ підробкою. По-перше, документи з грифом «цілком таємно» (саме такий гриф вказаний на документі у правому верхньому куті) друкуються на спеціальних бланках, усі їхні аркуші пронумеровані. Вони обробляються лише на комп’ютерах, не підключених до мережі, ніколи не розповсюджуються на електронних носіях і не можуть бути підписані електронним цифровим підписом. Тож хакери не могли отримати доступ до такого документа, оскільки немає електронних копій подібних довідок.

По-друге, у лівій верхній частині документа має бути вихідний номер, тоді як на опублікованому листі його немає. Також у документі немає підпису начальника Кадрового центру ЗСУ, який нібито надіслав довідку начальнику Генштабу.

По-третє, Міноборони є цивільним органом, а Генштаб і Кадровий центр ЗСУ є частиною військової структури. За словами експерта, лист начальника Кадрового центру начальнику Генштабу на бланку Міноборони — це абсурдна ситуація.

Крім того, у документі можна помітити низку помилок. Наприклад, нижче штрихкоду вказана дата документа — «от 30.11.2022», проте правильний варіант українською — «від 30.11.2022». 

Дата документа, у якій припустилися помилки

Також у тексті є словосполучення «тільки в адресу», правильний варіант — «тільки на адресу».

Офіційні дані про загиблих та зниклих безвісти українських військових відрізняються від названих у підробленому документі. 1 грудня радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що кількість загиблих бійців ЗСУ становить 10-13 тисяч. 

5 грудня Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, повідомив, що 15 тисяч людей в Україні вважаються зниклими безвісти, але не уточнив, скільки з них є військовослужбовцями. 2 листопада заступниця міністра оборони Ганна Маляр казала про 7 тисяч зниклих безвісти військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний