ФЕЙК: У Китаї вірус пропав без вакцинації, бо Китай – комуністична країна

ФЕЙК: У Китаї вірус пропав без вакцинації, бо Китай – комуністична країна

26 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
1085

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що у Китаї вірус SARS-CoV-2 нібито пропав без вакцинації. Начебто зникнення вірусу пов’язують з тим, що Китай – комуністична країна.

Скриншот допису

Утім, вплив політичної ідеології країни на протидію поширення вірусу не доведено.

Вакцинація у Китаї розпочалася у жовтні 2020 року, і подекуди все ще фіксують нові випадки COVID-19. За березень 2021 року у Китаї зафіксували 879 випадків COVID-19, а у квітні – трохи більше 660 випадків. 

Зменшення захворювання на COVID-19 з березня 2020 року пов’язують із вчасним та швидким реагуванням влади Китаю на поширення вірусу. 

Щоденний середній показник за 7 днів виявлених випадків COVID-19 у Китаї, Австралії та Новій Зеландії

Починаючи з 23 січня 2020 року, уряд Китаю ввів жорсткий карантин, запровадив масове тестування, обов’язкове користування захисними масками та дотримання соціальної дистанції. Також за декілька днів були побудовані польові госпіталі, а в’їзд у країну і дотримання карантинних обмежень суворо контролювали. Завдяки цим заходам наразі Китай має низьку кількість захворювань на COVID-19. На відміну від багатьох інших країн, у Китаї не відбулася друга хвиля захворювань (хоча важливо зазначити, що в підрахунок кількості захворювань не включають кількість безсимптомних випадків). У той же час, є підстави вважати, що Китай може приховувати реальну статистику випадків COVID-19.

Китай – країна з авторитарним режимом, де править Комуністична партія Китаю. І в контексті Китаю, іноді має місце помилкова підміна понять «комунізм» та «авторитаризм», де політичну ідеологію (у випадку Китаю – комунізм) ототожнюють із політичним режимом (у випадку Китаю – авторитаризм). 

Крім авторитарного та комуністичного (з домішками) Китаю, наприклад, у демократичних та капіталістичних Новій Зеландії та Австралії з кінця вересня-початку жовтня 2020 року не фіксували більше 30 випадків COVID-19, смертних випадків майже не було.

Низка дослідників стверджують, що в авторитарних країнах, яким вдалося швидко стримати поширення вірусу, значну роль у дотриманні обмежень відіграли сильні адміністративні системи, а в демократичних країнах – такі фактори, як рівень соціального капіталу – схильності людей довіряти одне одному та державним інституціям, що сприяло дотриманню правил незалежно від рівня їх суворості.

Китай також виробляє вакцини від COVID-19 – CoronaVac від компанії Sinovac, BBIBP-CorV від Sinopharm та вакцина від COVID-19 від Sinopharm-Wuhan. 

Наприкінці листопада 2020 року голова китайської фармацевтичної компанії заявив, що майже 1 мільйон жителів країни вакцинували проти COVID-19. Згідно з даними Національної комісії охорони здоров’я Китайської Народної Республіки, станом на 22 квітня в Китаї було введено понад 200 мільйонів доз вакцини проти COVID-19 (ціль – вакцинація 560 мільйонів людей). Вакцинація у Китаї почалася повільно. Наразі Пекін намагається збільшити рівень вакцинації в країні.