ФЕЙК: У Маріуполі з 2019 року готувалися до української провокації з використанням хімічної зброї

ФЕЙК: У Маріуполі з 2019 року готувалися до української провокації з використанням хімічної зброї

6 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1263

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють інформацію, нібито в Маріуполі ще в 2019 році готувалися до української провокації з використанням хімічної зброї. Вони посилаються на кореспондента російського видання «Известия», який знайшов на покинутій базі Міжнародного комітету Червоного хреста (МКЧХ) у Маріуполі плани тренувань по захисту від хімічної зброї. План начебто зберігся з 2019 року, у сюжеті «Известий» демонструють кілька його сторінок. Далі наводять цитату представника так званої «народної міліції днр» Едуарда Басуріна про те, що в 2019 році США активно завозили в Україну різне озброєння, серед іншого — хімічний препарат.

Пояснюємо, чому це — маніпуляція та неправда.

Тренування МКЧХ не доводять, що велася підготовка до застосування хімічної зброї.  

У сюжеті показано кілька сторінок плану тренінгів поводження в умовах хімічної загрози в Маріуполі (Донецька область) та Сєвєродонецьку (Луганська область):  

Стоп-кадр із відео. Назва документу англійською: «Тренінг по захисту від зброї масового ураження персоналу МКЧХ. Тренінг по підготовці до дій у випадку надзвичайних хімічних ситуацій та хімічні аварійні тренування»

Стоп-кадр із відео. Напис англійською: «Обережна процедура дезактивації». Далі — перелік правил поводження із забрудненим одягом та шкірою 

Стоп-кадр з відео. У документі йдеться про тренінг для працівників МКЧХ щодо дій у разі хімічної небезпеки у Сєвєродонецьку (Луганська область) 

Те, що для персоналу МКЧХ проводили тренінг, як поводитися в умовах хімічної небезпеки, не доводить, що в Маріуполі вели підготовку до хімічної атаки. МКЧХ присутній у багатьох країнах, що постраждали від збройних конфліктів, тож цілком виправдано, що організація готує своїх працівників до роботи в надзвичайних умовах, зокрема хімічної атаки. Подібні заходи інформування МКЧХ проводить у всіх країнах, де має офіси й де продовжуються збройні конфлікти.

На сайті МКЧХ в Україні вказано, що організація, серед іншого, справді має офіси в Сєвєродонецьку та Маріуполі (а також у Києві, Слов’янську, Донецьку, Луганську та Одесі). 

Міжнародний комітет Червоного Хреста засуджує використання хімічної зброї та виступає за повну ліквідацію її залишків у світі. Немає підстав вважати, ніби МКЧХ міг бути залучений до підготовки так званої «хімічної атаки» в Україні.

Заяви росії та підконтрольних їй псевдореспублік про «хімічну зброю» в Україні 

Так звана «народна міліція днр» — це «збройні сили» бойовиків російсько-окупаційних військ на Донбасі; 1-й армійський корпус зі штабом у російському Ростові, що перебуває у складі 8-ї польової армії південного воєнного округу росії. Це фактично штатний підрозділ збройних сил росії, формально підпорядкований «голові ДНР». 

У росії роками заявляли, ніби Україна хоче використати хімічну зброю на Донбасі — і ніколи не оприлюднювали доказів цьому. Про хімічну зброю періодично заявляли у підконтрольних росії псевдореспубліках, аби залякати місцеве населення. Раніше в «ДНР» говорили, ніби США привезли на Донбас хімічну зброю, яка викликає параліч. Міноборони та МЗС України назвали це дезінформацією, у Держдепі США теж спростували.

США не можуть передавати Україні хімічну зброю — це забороняє Конвенція про заборону хімічної зброї

Конвенція про заборону хімічної зброї (КХЗ) — це багатосторонній договір, який забороняє хімічну зброю та вимагає її знищення протягом визначеного періоду часу. Імплементацією Конвенції займається Організація із заборони хімічної зброї. КХЗ підписали 193 країни, серед них — США, Україна, росія.

США станом на травень 2021 року знищили майже 97% своїх запасів хімічної зброї. Вони повинні завершити знищення хімічної зброї, що залишилася, до 30 вересня 2023 року.

До того ж КХЗ забороняє країнам-підписантам прямо чи непрямо передавати хімічну зброю, а також її купувати: США не можуть передавати Україні залишки своїх запасів.

Утім, навіть якщо припустити, що Штати могли обійти заборону, вкрай мала ймовірність, що вони погодилися б надавати Україні хімзброю. США вперше погодилися надати Україні першу летальну допомогу — протитанкові ракетні комплекси «Джавеліни» — у 2018 році. До 2022 року США не постачали в Україну важке озброєння, і навіть в умовах повномасштабного вторгнення не завжди погоджуються постачати зброю, про яку просить Україна. Наприклад, у червні 2022 року стало відомо, США нададуть Україні американські високомобільні артилерійські ракетні комплекси HIMARS із боєприпасами, які можуть вражати цілі на відстані до 70 км, а не 300 км. Хоча Україна просила про ракети дальньої дії. Також Україна з перших днів вторгнення просила надати їй західні бойові літаки для закриття неба, проте наразі з авіації США передали Україні лише гелікоптери.

Випадки застосування хімічної зброї рф

Звинувачувати Україну чи Захід у злочинах, які вони здійснює сама росія, — типова інформаційна тактика рф. Зокрема для виправдання нападу на Україну.

Водночас росія вже має досвід застосування хімічної зброї, доведено щонайменше два випадки: отруєння «Новачком» колишнього офіцера ГУР розвідки Сергія Скрипаля та російського опозиціонера Олексія Навального. Крім цього, росія може бути причетною до масових хімічних атак у містах Сирії. Сирійський уряд і пов’язані з ним сили здійснили щонайменше 300 атак із застосуванням хімічної зброї. 98% атак забезпечили військові та союзні сили Башара аль-Асада, зокрема підрозділ «Сили тигра», яких підтримує росія. 

До речі, уже після повномасштабного вторгнення в Україну, у квітні 2022 року саме російські військові скинули з безпілотника невідому речовину в Маріуполі. Постраждали військовий та двоє цивільних. Напередодні Едуард Басурін заявляв, що розглядається варіант хімічної атаки проти захисників Маріуполя.

Крім цього, російські військові обстрілюють підприємства хімічної промисловості в Україні, створюючи загрозу витоку небезпечних речовин. Наприклад, внаслідок обстрілу заводу «Сумихімпром» у Сумах стався витік аміаку. 

Ще в березні 2022 року у Міноборони Великої Британії повідомляли, що росія, ймовірно, використає хімічну зброю в Україні, вдавшись до операції «під чужим прапором». Це може відбутися у формі «викриття» хімічних боєприпасів чи українських агентів, які «планують» атаку хімзброєю.

18 березня Україна як одна з підписантів Конвенції про заборону хімічної зброї  надіслала листа до Організації із заборони хімічної зброї з проханням захистити Україну від можливої хімічної атаки з боку росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний