ФЕЙК: У NYT пояснили, чому Захід скорочує підтримку України

ФЕЙК: У NYT пояснили, чому Захід скорочує підтримку України

29 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1921

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа пишуть, нібито західні країни починають все більше сумніватися у перемозі України, тож військова підтримка з їхнього боку починає слабшати. Про це нібито йдеться у статті The New York Times (NYT). На Заході зростають скептичні настрої щодо затіяної ними «тактики виснаження» росії, пишуть ЗМІ з посиланням на NYT. 

Це маніпуляція: російські ЗМІ вибіркову цитують оригінальну статтю, а також додають у переказ цитати, яких у тексті немає.

Скриншот фейкової публікації

Московський кореспондент NYT

Оригінальна стаття, на яку посилаються російські ЗМІ, вийшла під заголовком «Україна намагається довести, що вона може виграти, нагадуючи нещодавні удари». «Відкидаючи скептицизм щодо того, що західна зброя дозволить їм переломити ситуацію проти росії, українці вказують на успішні атаки з використанням нових ракетних систем великої дальності», — йдеться у вступі. 

Оригінальна публікація на сайті NYT

Її автор Ендрю Крамер — раніше кореспондент московського, а тепер київського бюро NYT. Раніше VoxCheck уже спростовував маніпуляції та співзвучні російській пропаганді наративи у його попередніх публікаціях для NYT. Напередодні повномасштабного російського вторгнення він писав, ніби український уряд «заохочує озброєння націоналістичних воєнізованих формувань» і прирівнював українське громадянське суспільство до крайніх правих. 

У травні NYT опублікували редакційний матеріал, де висловило свою думку щодо України. Вони пишуть, що вирішальна військова перемога України над росією, під час якої Україна повертає собі всі території, захоплені Росією з 2014 року, не є реалістичною метою. NYT пише, що у випадку перемовин із росією «українським лідерам доведеться приймати болючі територіальні рішення, яких вимагатиме будь-який компроміс». Позицію NYT щодо вирішення війни в Україні неможливо розглядати як неупереджену. 

На початку Крамер справді зазначає, ніби «підтримка Заходу пом’якшилася», утім, не наводить жодних конкретних прикладів, які б про це свідчили. «Буквально кілька тижнів тому українська армія зазнавала невблаганних ударів на сході, несучи значні втрати, оскільки повільно поступалася наступу росії. Здавалося, підтримка Заходу пом’якшилася на тлі скепсису щодо того, що Україна зможе виграти війну на виснаження, або що приплив складної зброї змінить ситуацію».

Крамер також не наводить прикладів, хто висловлював «скепсис щодо того, що Україна зможе виграти війну на виснаження». 

Далі Крамер пише: «Благання України про зброю стали настільки постійним рефреном, що дехто на Заході назвав це нереалістичним фоновим шумом». І знову ж таки: не згадує конкретних спікерів, які нібито це казали, та не дає посилань на подібні заяви. 

Російські ЗМІ вибірково цитують статтю Крамера

Крамер пише: «Цього тижня, коли Україна використовує нові ракетні системи великої дальності для знищення російської інфраструктури, Україна знову намагається довести світові, що вона може перемогти росіян. І наводить докази».

Далі у статті Крамер наводить оптимістичні оцінки щодо шансів України, зокрема цитує міністра оборони Ллойда Остіна: «Росія думає, що може пережити Україну — і пережити нас. Але це лише остання з низки російських прорахунків». А також головного офіцера британської розвідки Річарда Мура: «Я думаю, вони (російські військові — ред.) ось-ось вичерпаються». 

Ці цитати російські медіа не наводять, вибірково передаючи лише уривки про скепсис щодо України. 

Фейк про використання HIMARS проти цивільних

«На думку автора статті Ендрю Крамера, Київ усіляко намагається довести своїм прихильникам за океаном, що використовує їхню зброю за призначенням. Проте насправді зовсім недавно, пише журналіст, за допомогою американських ракет HIMARS по Новій Каховці в Херсонській області було зруйновано житлові будинки, ринок, пошкоджено лікарню, загинули та постраждали люди», — цитують Крамера російські ЗМІ. Однак цього немає у статті NYT. 

Наводимо повну цитату Крамера про використання HIMARS у Херсонські області:  «Офіційні особи вказують на такі успіхи, як нещодавній удар у місті Нова Каховка на річці Дніпро на півдні України, коли високомобільні артилерійські ракетні системи (HIMARS), поставлені із Заходу, вразили російський склад боєприпасів, який розлетівся іскрами в різних напрямках, як смертоносний феєрверк». 

Далі Ендрю Крамер пише, що залп української артилерії вразив ключовий міст на Дніпрі, який був критично важливим пунктом пропуску російських поставок (19 липня ЗСУ завдали удару по Антонівському мосту). І що цей удар передвіщає початок контрнаступу на півдні з метою деокупації Херсона. Із посиланням на українських посадовців Крамер пише, що ЗСУ атакували понад 200 цілей на півдні, використовуючи ракети великої дальності та артилерію.

Уривок статті, у якому йдеться про завданні ЗСУ удари на півдні

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний