ФЕЙК: У Pfizer передбачають ризики для вагітних через контакти з вакцинованими

ФЕЙК: У Pfizer передбачають ризики для вагітних через контакти з вакцинованими

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
504

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Антивакцинатори поширюють дописи про те, що компанія Pfizer визнала, ніби контакти з вакцинованими або людьми, які контактували з вакцинованими, можуть бути небезпечними для здоров’я інших, зокрема вагітних жінок. У своїй аргументації посилаються на документ, що описує клінічне випробування вакцини Pfizer, зокрема на розділ «Вплив під час вагітності». Однак це неправда: у Pfizer не заявляли, що невакциновані люди можуть мати «негативні наслідки» через контакт з реципієнтами вакцини. 

Приклад допису у фейсбуці

Користувачі посилаються на справжній документ, що описує клінічне випробування вакцини Pfizer. Вони поширюють скриншот розділу, у якому йдеться про побічні ефекти. А саме описуються умови, за яких вважається, що вагітна жінка підпадає під дію вакцини, і що потрібно робити в такому випадку. 

Скриншот документу Pfizer (ст. 67-68), який поширюють у соцмережах із хибним коментарем, ніби компанія визнає негативний вплив вакцин на вагітних

Цей фейк активно поширювали користувачі соцмереж із США, тож його вже спростовували незалежні фактчекери з USA Today. 

У згадуванні вагітних у протоколі Pfizer немає нічого незвичайного — під час клінічних випробувань часто враховують фактор вагітності. В інструкціях Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) йдеться, що вагітні жінки мають вибувати з випробувань. І якщо вагітність настає під час випробування, передбачено припинити лікування та відсторонити пацієнтку від дослідження. Тому це не означає, що Pfizer передбачає якісь ризики через контакти вагітних з вакцинованими. 

Твердження, ніби вагітним або будь-кому ще ризиковано вступати в контакт із вакцинованими, антинаукові. Здорові вакциновані люди не можуть «заражати» інших, бо мРНК-вакцина від Pfizer не містить живий вірус.

Загалом жодна із затверджених у більшості країн світу вакцин від COVID-19 не містить живий вірус. У Центрах з контролю та профілактики захворювання США наголошують, що вакцини від COVID-19 допомагають виробити імунітет, не викликаючи захворювання. Тож вакцинована людина не стає носієм інфекції та не може заражати інших.

Керолін Койн, професорка молекулярної генетики та біології з Університету Дьюка, у коментарі для USA Today пояснила: не існує жодного механізму, який робить можливою передачу вакцини від щеплених людей. Тож тим паче фізіологічно неможливо, аби контакт із вакцинованими якось впливав на менструальний цикл чи вагітність.

«Немає доказів того, що вакциновані проти COVID-19 можуть передавати вакцини іншим або що щеплення однієї людини може мати негативний вплив на здоров’я для інших», — також заявили в Національному інституті охорони здоров’я США.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний