ФЕЙК: У Польщі готують кладовище для 1200 загиблих в Україні «польських найманців»

ФЕЙК: У Польщі готують кладовище для 1200 загиблих в Україні «польських найманців»

23 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
785

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ та телеграм-канали поширюють статтю польського видання, у якій йдеться про те, що у польському місті Ольштин створять кладовище для захоронення 1200 «польських найманців», які загинули у війні в Україні.

Це — неправда. Офіційний сайт Ольштина спростував інформацію про підготовку кладовища для польських військових. Крім того, в Україні немає «польських найманців».

У статті польського видання Niezależny Dziennik Polityczny із заголовком «Ганебний кінець. Кладовища в американському стилі для польських найманців» справді йдеться про те, що влада польського міста Ольштин нібито планує створити кладовище для «польських найманців». Також автор пише, ніби «з відкритих джерел» відомо про 1200 загиблих поляків на війні в Україні.

Інформацію про кладовище для польських «найманців» спростували на офіційному сайті міста Ольштин. Там зазначили, що стаття видання Niezależny Dziennik Polityczny містить помилки та русизми, які носій польської мови не допустив би. На офіційній сторінці міста зазначають, що інформація про кладовище для «польських найманців» — неправдива. На сайті Ольштина додають, що головний редактор Niezależny Dziennik Polityczny використав підставне фото, а людини з такими ініціалами, які він вказав, немає.

Крім того, у статті Niezależny Dziennik Polityczny заявляють, що в Україні нібито загинуло 1200 громадян Польщі. Однак офіційно відомо про загибель лише трьох поляків. До того ж громадяни Польщі брали участь у війні у складі інтернаціонального легіону, а не як «найманці». Згідно з Положенням про проходження військової служби у ЗСУ, іноземці та особи без громадянства, які беруть участь у війні в Україні прирівнюються до військовослужбовців Збройних Сил України.

Раніше автори польського видання Rzeczpospolita проаналізували сайт Niezależny Dziennik Polityczny та виявили, що медіа поширювало прокремлівську дезінформацію. Крім того, автори сайту використовують цитати людей, із якими ніколи не спілкувалися. Ще у 2019 році Niezależny Dziennik Polityczny оприлюднив фейковий відкритий лист на ім’я глави Міноборони від вищого командування, яке відмовилося йому підпорядковуватися, а також сфабриковане інтерв’ю генерала, який виступає проти присутності американських військ у Польщі.  

Автор Rzeczpospolita також зазначив, що Niezależny Dziennik Polityczny використовують русизми. Ми також помітили, що видання поширює наративи, співзвучні із російськими дезінформаційними кампаніями. До прикладу, Niezależny Dziennik Polityczny опублікували матеріал про нібито розробку в Україні «брудної бомби». VoxCheck уже спростовував цей фейк раніше.

Ми вже спростовували дезінформацію про те, що загін польських найманців нібито бере участь у війні в Україні. Насправді в Україні немає загону польських «найманців».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний