Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширили інформацію, ніби Національна поліція Рівного затримала військового 14 окремої механізованої бригади ім. князя Романа Великого (омбр) за збут амфетаміну. Автори допису зазначили, мовляв, військовий приїхав у відпустку, а вже через два дні його затримали під час передачі наркотичної речовини. У пості заявили, нібито чоловік привіз амфетамін з-під Куп’янська, де у військових ЗСУ налагоджене постачання наркотиків. Також військовий заявив, нібито хотів збути залишок, який не встиг роздати на передовій.
Однак це фейк. У дописі Нацполіції в Рівненській області йшлося про чоловіка, який займався продажем наркотиків ще на початку січня 2024 року. У цей час, за легендою росіян, військовий ЗСУ мав би бути на фронті.
Скриншот допису
За допомогою зворотного пошуку по фото у Google Images ми знайшли оригінальний допис Національної поліції в Рівненській області. 26 січня у місті Березне оперативники дійсно затримали 38-річного чоловіка за продаж амфетаміну. Однак у пості немає жодної згадки про те, що затриманий був військовим ЗСУ, а відповідно і його коментарів щодо Куп`янська та збуту наркотиків.
Скриншот допису Національної поліції в Рівненській області
Ба більше, у дописі, який поширили у мережі, стверджували, нібито «військового» затримали через два дні після прибуття у відпустку. Тобто за легендою фейкометів «військовослужбовець» мав би повернутись у місто 24 січня. Натомість у повідомленні поліції вказано, що затриманий займався продажем наркотиків ще на початку січня 2024 року. «Першу оперативну закупку поліцейські задокументували на початку січня. Тоді зловмисник продавав за 1000 гривень аналогічну психотропну речовину, що і підтвердила експертиза», — йдеться у дописі.
29 січня у Нацполіції заявили, що зловмисник перебуває у слідчому ізоляторі. Чоловіку повідомили про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 307 Кримінального кодексу України, йому може загрожувати до 10 років позбавлення волі.
Нам не вдалось знайти інформацію про затримання військового 14 омбр в українських медіа або на сайті Національної поліції в Рівненській області. Інформацію поширили лише кілька російських ресурсів, першим з яких новину опублікував телеграм-канал «Укропский фреш» 28 січня об 11:04. Також ми звернулись за коментарем до 14 омбр, проте на момент публікації матеріалу відповіді не отримали.
Росія послідовно поширює наратив про нібито масовий збут та вживання наркотиків серед військових ЗСУ, аби дискредитувати українських військовослужбовців. При цьому російські медіа не наводять жодних доказів на підтвердження цієї тези. Раніше ми спростовували фейк, нібито військові ЗСУ приймають «бойову хімію», щоб ефективно виконувати бойові завдання.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний