Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють картинку, яка начебто розміщена у сучасних українських підручниках з історії. На ній зображені правителі України за період з 560 по 882 рік.
Це фейк. Його поширюють щонайменше з 2020 року. Картинки немає у шкільних підручниках з історії України. Археолог та історик Євген Синиця вказує, що більшість названих постатей на зображенні хоч і є історичними, проте здебільшого не стосуються України.
Скриншот допису
На сайті Інституту модернізації змісту освіти у вільному доступі знаходяться підручники з актуальної шкільної програми. Ми переглянули книги для 7 класу з історії України, в яких вивчають обраний період. У них немає подібних картинок.
За зворотним пошуком фото ми виявили, що цю світлину поширюють у мережі ще з 2020 року. Подібні картинки іноді поширювали в україномовному сегменті як гумористичний контент. Водночас хто першим опублікував їх — невідомо.
Скриншот зворотного пошуку
Як пояснює археолог та кандидат історичних наук Євген Синиця, хоч більшість постатей на картинці — історичні, проте майже жодна з них не стосується історії України. Вони переважно були очільниками Подунайських слов’янських племен.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний