Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі активно поширюють новину, буцімто в школах Івано-Франківська зʼявились оголошення про створення мовних інспекторів з 7 листопада. Виконувати роль таких інспекторів будуть старшокласники. Їхнє завдання — виправляти тих, хто розмовлятиме російською, та повідомляти про них вчителям. Також в оголошенні зазначено, що у випадку накопичення учнем п’яти зауважень, його батьків запросять до школи, а дані про сімʼю передадуть в ТЦК для оновлення даних.
Проте це — фейк. Росіяни самі створили оголошення. Крім того, фото поширюють лише російські канали, хоча подібні оголошення, найімовірніше, викликали б резонанс та обговорення в українському суспільстві.
Скриншот публікації
Мовні інспектори — ініціатива, яку започаткував міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у вересні 2024 року. Роль інспекторів виконують волонтери, які сприяють популяризації української мови в публічному просторі міста. Їхні основні завдання включають моніторинг використання мови, спостереження за дотриманням мовного законодавства в громадських місцях та під час надання послуг. Але така ініціатива не передбачає жодного покарання, тобто мовні інспектори не мають повноважень карати порушників та передавати їхні дані будь-куди.
Згідно з законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної» навчальний процес у закладах освіти повинен проводитися державною мовою, окрім шкіл з навчанням мовами нацменшин. Однак учні не зобов’язані говорити на перерві між собою українською.
1 жовтня 2024 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, за яким заклади освіти зобов’язані створювати для учнів українськомовне середовище. Адвокат Ігор Фещенко розкритикував його і сказав, що батьків тих дітей, які говорять у школі на перервах російською, тепер можуть почати штрафувати. Однак авторка законопроєкту Наталія Піпа спростувала це і зазначила, що учнів за це не каратимуть. За законопроєкт досі не голосували в Раді.
Окрім цього, шкільні вчителі та директори не мають права самостійно передавати персональні дані учнів або їхніх батьків до ТЦК. Передати дані чоловіка до ТЦК можуть лише державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, а також установи і організації, які приймають або звільняють його з роботи. Вищі навчальні заклади натомість мають проінформувати ТЦК про завершення навчання чоловіка або його відрахування.
Оголошення поширюють лише російські й проросійські ресурси. Якби ж новина була правдивою, то фото з’явилося б в українських мережах, адже викликало б резонанс.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний