ФЕЙК: У США від вакцин проти COVID-19 померло понад 3 тисячі людей – ведучий Fox News

ФЕЙК: У США від вакцин проти COVID-19 померло понад 3 тисячі людей – ведучий Fox News

21 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1406

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють дописи про ведучого американського телеканалу Fox News Такера Карлсона, який заявив у ефірі про нібито 3362 смерті після вакцинації від коронавірусу у США. Він посилався на дані з Системи звітування про несприятливі події після вакцинації (VAERS), дані якої часто хибно трактують антивакцинатори, аби довести нібито «небезпечність» вакцин.

Однак VAERS — це відкрита система, будь-хто може внести до неї дані. Тобто ці випадки непідтверджені. У Центрах з контролю та профілактики захворювань США виявили, що не існує причинно-наслідкового зв’язку між цими смертями та вакцинацією проти COVID-19.

Допис антивакцинатора Захара Мілютіна у фейсбуці

Заяву ведучого Fox News Такера Карлсона масово поширювали користувачі соцмереж у США, тож цей фейк уже спростовували американські фактчекери з PolitiFact, FactCheck.org та AFP USA. Новину про це також опублікувало російське державне інформаційне агентство TASS, яке неодноразово поширювало пропаганду та конспірологію.

Незалежні фахівці з перевірки фактів вже не вперше ловлять Карлсона на поширенні неправдивої інформації. Раніше він заявляв, що вакцини від COVID-19 «можливо, не працюють», а маски не стримують поширення коронавірусу.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який аналізує медіа об’єктивність та фактологічність, визначив, що на телеканалі Fox News поширюють конспірологію та інформацію з ненадійних джерел. 

На відміну від інших офіційних державних джерел, які мають певну систему звітності та переглядаються аналітиками до того, як стають публічними, VAERS — це система з відкритим доступом. Звіти не перевіряють до того, як їх публікують.

На вебсайті VAERS застерігають: «звіти не можуть бути використані, щоб визначити, чи вакцина викликала несприятливу подію чи хворобу», зокрема тому, що вони «можуть містити неповну, неточну, випадкову та неперевірену інформацію».

У Центрах з контролю та профілактики захворювань США (CDC) проаналізували усі повідомлення про смерть серед реципієнтів вакцини проти COVID-19, які були подані до VAERS між 14 грудня 2020 року та 3 травня 2021 року. Огляд доступної клінічної інформації, включаючи свідоцтва про смерть, розтин та медичні записи, не встановив зв’язку з вакцинами проти COVID-19.

Для встановлення причинного зв’язку вченим потрібно знайти докази того, що несприятлива подія значно частіше зустрічається серед щеплених людей, ніж невакцинованих. VAERS не надає таких даних, пишуть PolitiFact.

Також важливо розуміти, що смерть після вакцинації не означає, що її спричиняє вакцина. Із деяких звітів VAERS можна побачити, що причина була ніяк не пов’язана зі щепленням.

Наприклад, один із випадків цих смертей стосувався 85-річної мешканки будинку для людей похилого віку. У звіті на VAERS йдеться: «Моя бабуся померла за кілька годин після щеплення. Хоча я не вважаю, що ці події пов’язані, лікарня цього не підтвердила, а я хотів упевнитися, що було зроблено звіт».

Ще одне повідомлення стосується жінки, яка була вакцинована 9 січня, а через два тижні потрапила в аварію та померла через крововилив у мозок. Інше — про 17-річного хлопця, який застрелився через вісім днів після вакцинації.

Крім цього, Такера Карлсон загадав звіт 2010 року про ефективність системи VAERS. У ньому йшлося, ніби у VAERS відображається менше 1% побічних реакцій на вакцини. Проте у цьому звіті не пояснили, як цей відсоток розрахували. А за даними Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб, ступінь заниження показників у VAERS коливається в широких межах залежно від тяжкості симптомів.

З іншого боку, про більш серйозні та несподівані побічні ефекти повідомляють частіше, ніж про незначні — навіть якщо вони випадкові та пов’язаними з іншими причинами. Нещодавнє дослідження вчених CDC виявило, що у VAERS завищено дані про анафілаксію та синдром Гійєна-Барре. 

Отже, неможливо стверджувати, який відсоток побічних ефектів насправді відображає VAERS.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний