Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про те, що США начебто визнали перевагу російського танку Т-80БВМ над західними аналогами. Про це написав американський журнал Military Watch Magazine.
Проте це — фейк. Military Watch Magazine — ненадійне джерело, яке регулярно поширює проросійську пропаганду. Українські, західні аналітики, а також екіпажі західних танків позитивно відгукуються про них.
Скриншот допису
У пості вказано, що джерелом цієї новини є Military Watch Magazine. Ресурс Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює публікації видання Military Watch Magazine як упереджені та сумнівні. Також відсутня повна прозорість щодо власництва, керівництва та редакційного складу вебсайту. Через це неможливо вказати, чи справді написанням матеріалів займаються громадяни США і чи загалом медіа справді «американське».
Крім того, медіа регулярно поширює російську пропаганду. Так, журнал поширював російські заяви про знищення ЗРК Patriot 16 травня 2023 року, хоча тоді представники США та незалежні аналітики не підтвердили цього. Пізніше Президент України Володимир Зеленський заявив, що жодного американського не знищено. Також Military Watch публікував інформацію про нібито утиски «нацистською владою» України студентів з Індії, хоча іноземці навпаки повертаються та продовжують навчання. Журнал писав про те, що українська ППО не перехоплює балістичні ракети та вихваляв ефективність російських та північнокорейських ракет, які застосували проти України. Або ж позитивно висвітлювали можливості російського літака далекого радіолокаційного виявлення А-50, який через декілька днів після публікації матеріалу збила протиповітряна оборона України.
У цьому матеріалі Military Watch Magazine посилається на слова російського командира екіпажу Т-80 з репортажу «РИА Новости» від 4 січня 2024 року. Вони не наводять приклад інших позицій чи думок. Подібні тези є частиною російського наративу про те, що західна техніка тотально програє аналогам із рф.
Українські та західні експерти неодноразово відзначали переваги танків із країн НАТО. Український експерт Микола Саламаха, порівнюючи радянський танк Т-72Б та Leopard 2А4, вказує, що останній за своїми бойовими можливостями перевищує радянський. Також він загалом позитивно відгукується про Leopard 1/2 та Challenger 2.
До прикладу, Саламаха виділяє потужність боєприпасів, точність, надійність систем, двигун, захист Challenger 2 та пояснює, що розрив між ним та Т-80Б складає 20 років. Також він вказує на технологічність Leopard 2, надійність бронювання та наводить приклад, як даний танк пережив бій з декількома російськими танками одночасно. Саламаха пояснив, що Challenger 2 та Leopard 2 переважно не мають перешкод у їзді по багнюці.
Щодо Leopard 1 він відзначає, що технологічно це застаріла машина, яку доволі давно вивели з експлуатації., проте вона має хорошу 105 мм гармату, боєприпаси до якої кращі за радянські та російські 125 мм. У даної техніки актуальні показники швидкості та мобільності, тому багато що залежить від командування та екіпажів.
Колишній директор з питань операцій Європейського командування сухопутних військ США Гордон Девіс також відзначає, що західні танки переважають над радянськими/російськими.
Подібні відгуки можна почути від безпосередньо екіпажів, які, до прикладу, експлуатують Leopard 2. Вони відзначають лобове бронювання танка Leopard 2, виживаність екіпажу, його ергономіку та мобільність, особливо швидкий задній хід.
У пропагандистському пості вказано, ніби США визнали перевагу російських танків над західними. Проте не можна узагальнювати думку чи інформацію з одного медіа як позицію цілої держави. Насправді про це написав один журнал, помічений у поширенні російської пропаганди. Він не може представляти позицію цілої країни.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний