ФЕЙК: У тіктоці зафіксували масовий наплив фейкових ШІ-інфлюенсерів, створених Україною — Microsoft

ФЕЙК: У тіктоці зафіксували масовий наплив фейкових ШІ-інфлюенсерів, створених Україною — Microsoft

18 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
47

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти опублікували відео, яке нібито поширила корпорація Microsoft. У ньому йдеться про фіксацію масової появи в тіктоці акаунтів так званих ШІ-інфлюенсерів, які буцімто створила Україна. Згідно з роликом, їхнє завдання — поширювати позитивну пропаганду про історію України, Сили оборони та Володимира Зеленського. 

Це фейк. Microsoft не повідомляла про ШІ-інфлюенсерів, створених Україною, а також не публікувала це відео. Аудіодоріжку до ролика згенерували за допомогою ШІ.

Скриншот допису

ШІ-інфлюенсери — це  цифрові персонажі, створені за допомогою штучного інтелекту, що імітують людську поведінку в соцмережах: створюють контент, взаємодіють з користувачами, рекламують товари та послуги тощо.

Ми перевірили офіційні соцмережі Microsoft і не знайшли жодної публікації на цю тему. Ба більше, у мережі взагалі немає підтверджених даних про те, аби Україна коли-небудь створювала подібних персонажів. Однак схожі кейси фіксували в інших країнах — наприклад,  у Китаї та Німеччині використовували ШІ-інфлюенсерів з метою впливу на громадян під час виборів. 

Окрім того, хоча Microsoft дійсно працює у сфері ШІ, незрозуміло, який стосунок компанія має до тіктоку і ШІ-інфлюенсерів, які нібито з’явилися на платформі. Тікток належить китайській компанії ByteDance, і Microsoft не має офіційного звʼязку із соцмережею ані як акціонер, ані як партнер. До того ж подібні відео викривального характеру не характерні для офіційних комунікацій Microsoft — ролики схожого формату на сторінках компанії стосуються лише її діяльності, а також на них немає логотипа, на відміну від фейкового відео. 

Зліва — скриншот фейкового відео; знизу — скриншот оригінального відео

Перевірка в інструменті Hive Moderation показала, що з імовірністю у 99% для створення аудіодоріжки відео використали штучний інтелект.

Скриншот перевірки в інструменті Hive Moderation

Пропагандисти не вперше використовують Microsoft для поширення неправдивих тез. Нещодавно ми спростовували фейк, начебто компанія повідомила, що Україна здійснила найбільшу кібератаку на ютуб за останні 10 років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний