Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У соцмережах поширюють інформацію про те, що у вакцинах від COVID-19 міститься «небезпечна» речовина SM-102. Вона нібито викликає рак, вражає нервову та дихальну системи, нирки, печінку та може нашкодити плоду (ненародженій дитині). Це неправда: речовина SM-102, яку містить вакцина Moderna, не становить жодної небезпеки для здоров’я людини.
Це неправдиве твердження вже спростовували незалежні іноземні фактчекери з Reuters, Factcheck.org та USA Today.
У подібних фейках показують склад вакцини від COVID-19, у якому зазначено компонент SM-102. Згодом відкривають сайт американської компанії “Cayman Chemical”, яка займається поставкою хімікатів. Саме звідти автори відео читають, ніби SM-102 викликає рак та ушкодження органів.
21 травня у Вікіпедії з’явилася сторінка з російським перекладом тексту з сайту Cayman Chemical. Автори сторінки самі додали, немов SM-102 міститься у всіх вакцинах від COVID-19. Однак це неправда: SM-102 є лише у складі Moderna. Згодом цю сторінку у Вікепедії видалили, і в новій статті з виправленнями про токсичність SM-102 вже не йдеться.
SM-102 — це ліпід, який використовують для створення ліпідних наночастинок, які служать для транспортування мРНК з вакцин в клітини організму.
Однак насправді на сайті Cayman Chemical йдеться не про токсичність SM-102. Ліпід SM-102 зберігається і поставляється у розчиннику хлороформі, і всі дані про токсичність насправді стосують хлороформу. У паспорті безпеки речовини, який показують на відео, компанії змушені прописувати вміст і безпечність кожного інгредієнту продукту.
У Cayman Chemical опублікували роз’яснення, що сама по собі SM-102 безпечна. У паспорті безпеки, який демонструють на відео, вказано, що суміш складається з 90% хлороформу та 10% SM-102. Незважаючи на те, що хлороформ — це загальний розчинник, він має кілька небезпечних побічних ефектів. Тож Cayman Chemical зобов’язані були їх вказати.
«Ні Національний інститут безпеки та гігієни праці (NIOSH), ні Реєстр токсичних впливів хімічних речовин (RTECS), ні Європейське агентство хімічних речовин (ECHA) не вказують жодних небезпек, пов’язаних із SM-102», — заявили в Cayman Chemical.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний