ФЕЙК: У вакцині Sputnik V є чип для контролю – це підтверджує база вакцинованих

ФЕЙК: У вакцині Sputnik V є чип для контролю – це підтверджує база вакцинованих

27 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
1843

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про наявність у даркнеті у вільному доступі бази осіб, вакцинованих російською вакциною від коронавірусу Sputnik V. Стверджують, що це нібито є доказом наявності чипа у вакцині та можливості змінювати «налаштування» у вакцинованих людей.

Допис, який поширюють у мережі

На відео не показано бази осіб – це жарт IT-шників, який може бути незрозумілим пересічному користувачеві. Більше того, немає жодних доказів, які б підтверджували припущення про чипи у вакцині Sputnik V. 

На відео показано консоль (інтерфейс командного рядку) – це  програма, яка забезпечує взаємодію оператора комп’ютера з операційною системою. Як правило, для управління програмами на комп’ютері використовують дисплей, клавіатуру та мишку, але в даному випадку – лише дисплей та клавіатуру. У цьому випадку зображена консоль операційної системи Linux.

Спочатку коментатор виконує операцію з аудіофалом test.mp4 і під час цього розказує, як начебто знайшов базу вакцинованих в даркнеті.

Операція з аудіофайлами

Даркнет або дарквеб – мережа зашифрованого Інтернет-контенту, недоступна через традиційні пошукові системи, є частиною більшої «глибокої мережі». Даркнет найчастіше використовують для незаконних дій, наприклад, чорних ринків, нелегального обміну файлами, обміну нелегальними товарами або послугами (включаючи викрадені фінансові та приватні дані). Анонімність даркнету приваблює наркоторговців, хакерів та розповсюджувачів дитячої порнографії.

Далі коментатор запускає команду SSH – це команда у операційній системі Linux, яку використовують для підключення до віддаленого комп’ютера або сервера за допомогою консолі. Але можна виконати підключення до локального хоста, тобто свого ж комп’ютера – це коментатор і робить. 127.0.0.1 —  позначає локальний хост, тобто той же комп’ютер, із якого запускають команди. Отже, коментатор не підключається до бази даних вакцинованих десь на сервері.

Виконання команди SSH та підключення до локального сервера

Далі коментатор начебто переглядає дані свого вакцинованого друга. І доходить до CPU info – це інформація про центральний процесор. І центральний процесор, який начебто ввели разом із вакциною – Elbrus-e2k-e2c+. Утім, розміри корпуса мікропроцесора «Ельбрус-2С+» – 37,5 мм × 37,5 мм. Очевидно, що такий великий «чип» не може пройти через голку у ході вакцинації.

Центральний процесор комп’ютера коментатора