ФЕЙК: У відео 1956 року передбачили пандемію COVID-19

ФЕЙК: У відео 1956 року передбачили пандемію COVID-19

14 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
418

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео під назвою «Як уникнути чуми майбутнього», на якому розповідають про новий вірус, який почне поширюватися по всьому світу приблизно з Азії у 2020 році. Автор допису стверджує, що у 1950-х роках уже нібито знали те, що буде в 2020 році, тобто про пандемію COVID-19. 

Скриншот допису

Однак, це – фейк. Це сатиричне відео створили у 2020 році. І це раніше коментували незалежні фактчекери зі Snopes, USA TODAY, Reuters та AFP fact checking.

Макс Патрік Шлінгер, автор поширеного відео, оприлюднив його 29 лютого 2020 року у своєму акаунті RamsesThePigeon у YouTube.

У підписі до відео Макс Патрік Шлінгер зазначає, що всі кадри з  відео взято з Archive.org – це цифрова бібліотека вебсайтів та інших матеріалів, включаючи відео. За словами автора ролика, він змонтував ці кадри тільки тому, аби зробити публікацію 29 лютого (2020 рік – високосний). Макс Патрік Шлінгер також сам написав і записав закадровий голос. 

В електронному листі AFP від 30 вересня 2021 року Макс Патрік Шлінгер повідомив, що створив відео у відповідь на антинаукове мислення і теорії змови, які виникли, як тільки COVID-19 став викликати серйозну занепокоєність у всьому світі. Мета відео полягала у тому, аби висміяти найбільш популярні теми дезінформації, а саме те, що COVID-19 був у значній мірі нібито нешкідливим вірусом, і реакція на нього була перебільшеною. 

Макс Патрік Шлінгер також зазначив, що його відео – це збірка освітніх, рекламних роликів та фільмів жахів 1950-х років. І вони  є суспільним надбанням, тобто їх не захищено інтелектуальним правом. Наприклад, кадри із фільму 1949 року «Ставлення та здоров’я» можна побачити приблизно на 02:56; а кадри з хворою дитиною на 01:34 –  із фільму 1950 року «Давайте менше застуджуватися». Рекламний ролик серветок Doeskin Dinner – це також архівні кадри, взяті з Archive.org.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний