ФЕЙК: У військовій аптечці ЗСУ виявили заборонений антидот, який підтверджує вживання українськими військовими наркотиків

ФЕЙК: У військовій аптечці ЗСУ виявили заборонений антидот, який підтверджує вживання українськими військовими наркотиків

26 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
3284

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ поширюють фото обпаленої аптечки військового ЗСУ та заявляють, ніби серед усіх ліків виявився заборонений препарат тарен, який раніше використовували як антидот для лікування отруєнь хімічними речовинами. Це нібито доводить, що військові ЗСУ вживають наркотики. Також у повідомленні йдеться про те, що заборонений антидот можна вільно придбати в одній з аптек Харкова.

Це — неправда. На фото, яке поширюють російські медіа, немає антидота тарен. Крім того, цей препарат заборонений в Україні та не продається у вільному доступі.

Скриншот публікації

Речовина тарен, відома також як апрофен, — рідкісний аптечний препарат, що застосовували як антидот для профілактики проти отруєння фосфорорганічними сполуками. Уперше цей препарат почали використовувати у СРСР з кінця 1970-х років. Антидот входив до індивідуальної аптечки, яку мали роздавати цивільним та військовим у разі хімічного, біологічного, радіологічного або ядерного розпилення. Апрофен включений до списку психотропних речовин, адже викликає галюцинації, порушення координації та інші побічні ефекти. 

Ззовні препарат має вигляд пігулок та зберігається у спеціальних герметичних капсулах. Однак на фото, які поширюють російські медіа, немає нічого схожого на цей препарат. Також ні на одній капсулі не видно назв препаратів: усі фото нечіткі, бо фотографували здалеку. 

Рожеві капсули №4, які містять речовину тарен. Джерело: Crisis Medicine

У 2000 році Верховна Рада внесла речовину тарен до списку наркотичних та психотропних речовин, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю. Крім того, у Державному реєстрі лікарських засобів України немає жодного препарату із назвою тарен або апрофен.

До того ж як антидот при отруєнні фосфорорганічними речовинами в Україні використовують атропін, пралідоксим або діазепам. За появи перших ознак ураження нервово-паралітичними отруйними речовинами радять зробити ін’єкцію антидотом атропіну, пралідоксиму або діазепаму. Утім, застосовувати можна лише дві дози речовини. 

У повідомленнях заявляють, що тарен ніби можна придбати в аптеці «Інновація» у Харкові. В Україні не існує мережі аптек «Інновація». У Харкові з такою назвою є лише медичний центр, розташований за адресою проспект Гагаріна 248. Крім того, за адресою проспект Гагаріна 137 та 139 немає аптечних пунктів. На цьому місці розташована міська клінічна лікарня №13, але на цій території немає аптечного пункту «Інновація». Також ми не виявили жодної аптеки навпроти ролейного заводу, як про це пишуть російські ЗМІ.

На фото, яке поширюють російські ЗМІ, і справді зображена одна з аптек Харкова. Однак розташована вона за адресою проспект Гагаріна 127 та називається «Аптека оптових цін». Крім того, зображення аптеки з вулиці, яке поширюють російські медіа, можна знайти у Google Maps, його зробили ще 2020 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний