ФЕЙК: У Запоріжжі працюють дві біолабораторії Пентагону

ФЕЙК: У Запоріжжі працюють дві біолабораторії Пентагону

8 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
372

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, буцімто в Запоріжжі діють дві біологічні лабораторії Міністерства оборони США.

Це — фейк. Немає жодних підтверджень, що в Україні працюють біологічні лабораторії США. Програма зменшення біологічної загрози, в рамках якої США надають підтримку українським лабораторіям, спрямована на запобігання поширенню небезпечних захворювань.

Скриншот допису

Немає жодних підтверджень того, що в Запоріжжі працюють біологічні лабораторії Пентагону, про це не писали в загальнонаціональних, місцевих українських медіа або ж в іноземних медіа.

Пропагандисти стверджують, що біологічні лабораторії в Запоріжжя працюють у районі площі Профспілок та вулиці Богдана Хмельницького. За допомогою Google Maps ми зʼясували, що в районі площі Профспілок у місті є медична лабораторія мережі «БРайт-Біо». Втім, це приватний медичний заклад, що здійснює аналізи крові, сечі та інших біоматеріалів. Ще одна лабораторія цієї мережі знаходиться і в районі вулиці Богдана Хмельницького. Також у районі вулиці Хмельницького працюють лабораторії «Сінево» та «Діасервіс». «Сінево» є приватною компанією, що надає послуги проведення аналізів біоматеріалів людини. «Діасервіс» також є приватною компанією, що надає діагностичні та консультаційні послуги.

Ми неодноразово спростовували фейкові заяви пропагандистів щодо нібито «роботи таємних американських біолабораторій» на території України. BBC, The Washington Post та The New York Times також публікували матеріали з розвінчанням російських тез про розробку в Україні біологічної зброї. Цей російський наратив також заперечила ООН.

Насправді разом з іншими країнами, що утворились після розпаду Радянського Союзу, Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози (підпрограма в рамках загальної Програми спільного зменшення загрози від 1991 року, відомої як Програма Нанна-Лугара). Протягом останніх двох десятиліть в рамках програми надана підтримка 46 українським лабораторіям, медичним закладам та діагностичним центрам. При цьому ці українські біолабораторії належать та підпорядковуються Міністерству охорони здоровʼя України. Програма співпраці зосереджена на покращенні охорони здоров’я та сільськогосподарських заходів. 

Річ у тому, що Радянський Союз мав власну програму біологічної зброї, а після його розпаду на території України залишилися небезпечні біологічні матеріали. Тому США і ініціювали цю програму для запобігання розробки біологічної зброї. Вона діє у 27 країнах світу, серед них — ті, які мають спільні кордони з росією: Грузія, Казахстан та Азербайджан. До того ж до 2014 року ця програма поширювалася і на російські лабораторії. 

Про мирні цілі проєкту заявляє не лише Україна, а й Вірменія, Грузія, Ірак, Йорданія, Ліберія, Філіппіни, Сьєрра-Леоне та Уганда. Всі ці країни у 2022 році, разом з Україною та США, зробили спільну заяву про те, що їхня співпраця несе виключно мирні цілі та немає жодного відношення до зброї.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний