ФЕЙК: Учений, який працював у лабораторії Уханя, розповів, звідки насправді з’явився COVID-19

ФЕЙК: Учений, який працював у лабораторії Уханя, розповів, звідки насправді з’явився COVID-19

31 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
645

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ поширюють статтю британського видання The Sun, у якій нібито йдеться про те, що віцепрезидент американської організації EcoHealth Alliance Ендрю Хафф розповів, що США передавали китайським інженерам технології біологічної зброї. Також у повідомленні стверджують, ніби Китай збрехав про витік коронавірусу з лабораторії і натомість заявив, що вірус поширився природним шляхом.

Це — неправда. Учений ніколи не працював у лабораторії Уханя, а експерименти EcoHealth Alliance ніяк не пов’язані із COVID-19 та не могли спричинити SARS-CoV–2.

У статті британського видання The Sun справді йдеться про книжку «Правда про Ухань» від віцепрезидента американської організації EcoHealth Alliance. Автор книги стверджує, що уряд США нібито винен у передачі небезпечних біотехнологій Китаю, від яких розповсюдився коронавірус.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що The Sun — упереджене видання, яке використовує формулювання, аби вплинути на аудиторію, апелюючи до емоцій та стереотипів. Газета зазвичай публікує сенсаційні, оманливі історії та використовує ненадійні джерела.

EcoHealth Alliance — американська наукова некомерційна організація, яка займається запобіганням інфекційних захворювань та вірусів. У 2014 році EcoHealth Alliance отримала грант (який скасували у 2020) від Національного інституту охорони здоров’я уряду США (NIH) для вивчення ризику появи коронавірусу від кажанів. У 2021 році член Комітету Палати представників з питань нагляду та реформ Джеймс Комер у коментарі упередженому виданню Fox News заявив, що грант, який надали NIH, насправді означав, що коронавірус був розроблений у лабораторії Уханя. 

Також Комер у статті Fox News  звинуватив головного медичного радника президента США у тому, що він вступив у змову з іншими вченими, щоб зменшити кількість доказів, що вказують на витік даних із лабораторії в китайському Ухані. У NIH наголошують, що експерименти EcoHealth Alliance ніяк не пов’язані із COVID-19 та не могли спричинити SARS-CoV–2.

Організація EcoHealth Alliance спростувала заяви науковця про те, що він працював у Китаї. У публікації EcoHealth Alliance стверджують, що Хафф був одним із співробітників в організації з 2014 по 2016 рік. У заяві EcoHealth Alliance не вказували, що Хафф працював в організації на посаді віцепрезидента. Однак повідомлення про те, що він працював у Інституті вірусології Уханя впродовж цього часу, — неправдиві. В EcоHealth Alliance науковець працював над комп’ютерними алгоритмами для оцінки нових загроз захворювань.

Також EcoHealth Alliance заперечив заяви Хаффа про те, що SARS-CoV–2 витік з Інституту вірусології Уханя внаслідок проведених там досліджень щодо коронавірусів кажанів. Згідно зі звітом EcoHealth Alliance, Хафф не надає жодних наукових доказів на підтвердження своїх заяв.

Раніше ми вже спростовували дезінформацію, ніби колишній головний епідеміолог США Ентоні Фаучі в інтерв’ю Fox News зізнався, що американські вчені розробляли новий коронавірус в українських та китайських лабораторіях. Насправді ж у відкритих джерелах немає жодної згадки цитат Ентоні Фаучі про діяльність американських лабораторій в Україні чи Китаї.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний