ФЕЙК: Україна готує «постановки» у Харківській області, як у Бучі

ФЕЙК: Україна готує «постановки» у Харківській області, як у Бучі

31 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
1241

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

8 вересня ЗСУ звільнили окуповану росіянами Балаклію на Харківщині, а 10 — Куп’янськ та Ізюм. Після цього російські ЗМІ почали писати, що українська влада готує так звану «провокацію у стилі Бучі» — нібито «постановки» з масовими вбивствами.

Це — фейк, яким росія намагається виправдати масові вбивства цивільних в Україні. Звірства проти цивільних у Бучі чинили саме російські військові, цьому є докази від міжнародних правозахисників та розслідувачів, а також численні свідчення очевидців. Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, спростував російські заяви про те, що воєнні злочини в Україні — це нібито постановки. Сотні вбитих і закатованих цивільних на Харківщині — це теж злочини російської армії.

Російські звірства на Харківщині

15 вересня стало відомо, що у звільненому від російської окупації Ізюмі Харківської області виявили масове поховання на понад 447 тіл, серед них загиблі з ознаками тортур. Кількість жертв у Балаклії та Куп’янську поки невідома. Очільник Національної поліції України Ігор Клименко повідомив, що в деокупованих містах Вовчанськ, Куп’янськ, Балаклія та Ізюм виявили 10 російських катівень, із них 6 — в Ізюмі.

В Інституті вивчення війни (ISW) заявили, що масові поховання і російські катівні, виявлені у звільнених містах на Харківщині, свідчать про те, що росіяни скоюють воєнні злочини на всіх окупованих територіях. В ISW припускають, що українські захисники під час звільнення окупованих населених пунктів продовжуватимуть знаходити докази російських воєнних злочинів. 

Світові лідери різко засудили російські воєнні злочини на Харківщині. Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель відреагував на російські звірства в Ізюмі, заявивши: «Цю нелюдську поведінку російських військ, повну нехтування міжнародним гуманітарним правом і Женевськими конвенціями, необхідно негайно припинити. Керівництво росії та всі причетні будуть притягнуті до відповідальності. ЄС докладає всі зусилля для цього». Посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що росія має відповідати за звірства в Україні.

Докази, що звірства у Бучі здійснювали російські військові

2 квітня Міністерство оборони України повідомило, що Київщина була звільнена від російських військ, зокрема місто Буча. Після відступу військ РФ у визволених містах і селах зафіксовані масові вбивства цивільних. У Бучі загинула, за останніми даними, 461 людина.

Те, що звірства чинили російські військові, зокрема доводять супутникові знімки, зроблені в період окупації міста. 

The New York Times опублікували супутникові знімки, зроблені Maxar Technologies в середині березня. Вони доводять, що багато тіл лежали на дорогах Бучі ще в дні, коли місто тримали російські війська. На знімках видно людські тіла, що з’явилися на вулиці Яблонській у період із 9 по 11 березня. Тіла залишалися на цьому місці більше трьох тижнів. Крім цього, на знімках Maxar видно, що покинуті машини і тіла з’являються в період з 20 по 21 березня.

Пізніше, 20 травня NYT опублікували нові докази, зокрема три відео та свідчення очевидців, які показують, як російські десантники затримали та стратили щонайменше вісьмох українських чоловіків у Бучі 4 березня.


Reuters опублікувало знімки Maxar, на яких видно, що щонайменше з 10 березня, коли Буча була під російською окупацією, на території церкви Андрія Первозванного Всіх Святих почали копати братську могилу. 

На супутниковому знімку видно перші ознаки розкопок братської могили на території церкви Андрія Первозванного Всіх Святих у Бучі, 10 березня 2022 р. Знімок Maxar Technologies, джерело — Reuters

Численні російські звірства у Бучі та інших українських містах підтверджували у своїх звітах міжнародні правозахисники, зокрема група Human Rights Watch. Незалежні розслідувачі з Bellingcat та CIT також вказували на докази того, що мирних жителів Бучі вбивали під час російської окупації міста. На пряму відповідальність росіян за скоєнні в Бучі звірства вказували в Інституті вивчення війни (ISW). 

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан у виступі на Раді безпеки ООН заявив, що його група має достатні підстави вважати, що в Україні було справді скоєно воєнні злочини. Він спростував заяви представників рф, ніби свідчення злочинів у Бучі — це «імітація».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний