ФЕЙК: Україна планувала першою напасти на «днр» та вийти на кордони з росією

ФЕЙК: Україна планувала першою напасти на «днр» та вийти на кордони з росією

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
503

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють нібито доповідь оперативного командування «Північ», за якою Україна готувала наступ на так звану «днр». За ними планувалося «розрізати» сили сепаратистів та вийти на кордони з росією, що ніби підтверджує російську інформацію про те, що Україна перша готувала напад.

Фото «доповіді»  

Однак ця доповідь не є доказом того, що Україна готувалася напасти першою

По-перше, у доповіді є помилки. На титульному аркуші скорочення «ТВО» написано неправильно. Згідно з наказом «Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», у скороченнях «в.о.» та «т.в.о.» пишеться кожна буква через крапку.    

Титульний аркуш «доповіді», яку опублікував проросійський телеграм-канал

Також на картах, які зображують як можливий напрямок удару українських військ, є помилки в назвах населених пунктів.

До прикладу, селище міського типу Новгородське в Донецькій області. 1 липня 2021 року селище перейменували на Нью-Йорк. Це означає, що цю доповідь або готували українські військові до 1 липня 2021 року (що суперечить російській теорії, що в доповіді зображені плани ЗСУ напередодні масштабного вторгнення у 2022 році), або особи, незнайомі з українським контекстом (проросійські колаборанти чи росіяни).

Нью-Йорк (стара назва — Новгородське) на згаданій мапі

Також на мапі є селище «Чернухино», тоді як українською правильно буде «Чорнухине». У «доповіді» зустрічаються обидві назви. Інший приклад неправильної назви —  «Славяносербск», український варіант — «Слов’яносербськ». 

По-друге, незрозуміло, чому у доповіді розробкою та реалізацією наступальною операції займається лише командування «Північ». В Операції Об’єднаних сил на Донбасі діяли 2 оперативно-тактичні угруповання — «Схід» та «Північ». У випадку масштабних бойових дій ці угруповання ймовірно діяли би разом. Утім, у доповіді немає жодних згадок про командування «Схід» чи про Командування Об’єднаних Сил ЗСУ.

Росія вже не в перше намагається звинуватити Україну в плануванні провокацій щодо так званих «л/днр» напередодні російського повномасштабного вторгнення. Так, у лютому 2022 року російське медіа «РИА новости» з посиланням на «розвідку днр» публікували фейковий план «наступальної операції» українських сил.

Українська сторона раніше спростувала інформацію щодо підготовки провокацій чи наступальних дій. Зокрема Валерій Залужний ще 18 лютого 2022 року заявив: «Військово-політичне керівництво держави не планує і не проводить наступальні операції на сході України. Єдиний прийнятний для нас варіант деокупації наших людей і територій — політико-дипломатичний».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний