ФЕЙК: Україна порушує резолюцію МАГАТЕ і провокує масштабну техногенну катастрофу на ЗАЕС

ФЕЙК: Україна порушує резолюцію МАГАТЕ і провокує масштабну техногенну катастрофу на ЗАЕС

9 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1007

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Представник МЗС росії Іван Нечаєв заявив, ніби Україна регулярно обстрілює Запорізьку АЕС, бо умисно провокує масштабну техногенну катастрофу. Мовляв, українська сторона виявляє «маніакальну завзятість», прагнучи нашкодити найбільшій в Європі атомній електростанції, і порушує резолюцію Генеральної конференції МАГАТЕ, заявив окупант. 

Це неправда: по-перше, Україна не обстрілює станцію, а лише військові об’єкти, які росія зумисно розміщує поблизу. По-друге, МАГАТЕ прийняла резолюцію, якою засуджує дії росії та закликає окупантів повернути станцію під контроль української влади. 

Росіяни від самого початку захоплення станції намагались перекласти провину за обстріли ЗАЕС на Україну. Утім, усі ці повідомлення виявляються неправдивими. Розглянемо лише кілька російських фейків за липень, які передували заяві Нечаєва про спроби України влаштувати техногенну катастрофу. 

Наприклад, 12 липня в Інституті вивчення війни (ISW) повідомили, що, ймовірно, російські війська самі здійснили атаку під чужим прапором в Енергодарі. 12 липня росія в Енергодарі повідомили про серію вибухів, геолокаційні знімки показали, що дим йшов із боку ЗАЕС. Прокремлівські джерела заявили, ніби Україна обстріляла станцію. 

Міський голова Дмитро Орлов заявив, що російські війська обстріляли Енергодар, аби спричинити скупчення на виїзді з міста. Росіяни планували використати його як «живий щит» із цивільних перед контранступом ЗСУ. Раніше Орлов попереджав, що російські війська зібрали представників ЗМІ в Енергодарі, щоб влаштувати провокацію на Запорізькій АЕС. 

А 20 липня російські медіа повідомили, ніби ЗСУ завдали удару по атомній електростанції, поранивши 11 працівників. У пресслужбі ГУР Міноборони заявили, що військові знищили наметове містечко окупантів поблизу ЗАЕС. У результаті атаки 3 військових рф загинули, 12 було поранено. Журналіст Bellingcat Віллем Званенбург опублікував супутникові знімки, які підтверджують, що удару завдали саме по наметах із російськими військовими. 

Щодо МАГАТЕ, то Нечаєв наполегливо ігнорує адресований конкретно росії документ. 

3 березня Рада керуючих МАГАТЕ прийняла резолюцію, в якій засудила дії рф в Україні. І, до речі, згадала там резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ щодо нападів на ядерні об’єкти. У тому контексті, що порушила їх саме росія.  

У МАГАТЕ засудили силове захоплення ядерних об’єктів та інші насильницькі дії росії, бо вони створюють серйозні та прямі загрози безпеці цих об’єктів та їхнього цивільного персоналу. Це значно підвищує ризик ядерної аварії чи інциденту, що ставить під загрозу населення України, сусідніх держав і міжнародне співтовариство, наголосили в МАГАТЕ. І закликали росію негайно припинити дії на ядерних об’єктах, щоб українська влада відновила над ними контроль. 

Ще в березні генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, що захоплення станції суперечить одному з семи невід’ємних компонентів ядерної безпеки: персонал повинен мати можливість виконувати свої обов’язки щодо забезпечення безпеки та фізичної безпеки та мати можливість приймати рішення без зайвого тиску. Згодом в інтерв’ю виданню The Wall Street Journal працівники АЕС розповідали про постійний тиск з боку російських військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний