Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють допис, автор якого якимось чином пов’язує зображення того, що:
- по всій Україні встановлюють вишки 5G;
- Україна — це корпорація;
- фторид натрію — це визнана FDA отрута для щурів.
Попри відсутність логічного зв’язку між фото, допис поширили понад 70 разів.
Скриншот допису, який поширюють у Facebook
Автор допису Олександр Надьожа — журналіст-кореспондент видання ТавріяNews, учасник руху «СТОП Фейк Пандемія». Раніше ми спростовували його фейк про те, що Южно-українська АЕС — це фізична особа-підприємець.
Пояснюємо, що не так.
Україна — це суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, а не корпорація. Аналогічні фейки ми спростовували раніше. На картинці згадують базу UPIK. UPIK.DE — це європейський партнер американської компанії «Dun&Bradstreet», яка збирає в інших країнах «company records», що дослівно перекладається як «дані про компанії». Однак англійською слово «company» означає не лише приватну компанію, а й організацію, установу, об’єднання. Тобто це дані щодо юридичних осіб загалом, а не тільки щодо приватних компаній. Компанія розміщує дані не лише «партнерів США», а всіх організацій, які можуть знадобитися користувачам реєстру.
Крім цього, наявність номеру, присвоєного організації в базі даних, не означає, що організація приватна.
Показово, що схожий фейк нещодавно озвучував Віктор Вікарчук, приватний підприємець, який у 2020 році балотувався у депутати Хмельницької міської ради від ОПЗЖ. Його фейки ми також вже неодноразово спростовували.
Фториди дійсно можуть бути основою для виробництва отрут. Вони токсичні у високих концентраціях. Наприклад, фторид натрію можуть використовувати як інсектицид, тобто засіб для знищення комах-шкідників. Раніше ми спростовували фейк про те, що фтор у зубній пасті та питній воді — хімічна зброя, а уряди країн світу використовують його для закріпачення населення. Це — неправда. Фториди, які використовуються для питної води, не вказані в офіційному списку хімікатів, які можуть бути компонентами хімічної зброї.
Крім того, ми вже спростовували фейк про те, що люди насправді хворюють не на COVID-19, а отруєнням фторидом берилію, який розпилюють хімтрейли.
Немає підстав вважати, що 5G шкодить здоров’ю людей, VoxCheck вже неодноразово спростовував подібні фейки. До того ж відрізнити вишку 5G від вишок попереднього покоління зв’язку 4G лише за зовнішнім виглядом — складно. Тому стверджувати, що на фото саме вишки 5G — безпідставно.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний