ФЕЙК: Україна — залежна держава, але виділить $5,5 млрд для святкування Дня Незалежності

ФЕЙК: Україна — залежна держава, але виділить $5,5 млрд для святкування Дня Незалежності

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
327

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про підготовку України до Дня Незалежності. Кажуть, Володимир Зеленський виділив $5,5 млрд на святкування 24 серпня, незважаючи на те, що Україна — фактично залежна держава. Для доказу тези “Україна не має незалежності” використовують наступні аргументи:

  • Україна залежить від російського газу.
  • Україна залежить від допомоги та кредитів МВФ, США, Європи та інших країн світу.
  • В Україні немає грошей для боротьби з поширенням COVID-19.
  • В Україні немає грошей для будівництва хоча б однієї лікарні або заводу.
  • В Україні немає грошей для підвищення зарплат і пенсій.
  • В Україні немає грошей для підтримки спортсменів, Україна зайняла на Олімпіаді-2020 найгірше місце за історію незалежності.
  • Володимир Зеленський зменшив допомогу хворим дітям на 500 млн грн для того, щоб підвищити доходи суддів.

Однак уряд виділить 5,4 млрд грн для святкування Дня Незалежності, а не $5,5 млрд. Щодо решти тез, більшість із них не відповідають дійсності.

Святкування Дня Незалежності

Заходи з підготовки та відзначення 30-річної незалежності України обійдуться близько в 5,4 млрд грн. Автор допису, замінюючи гривні на долари, завищує цю суму приблизно в 27,2 раза. Крім того, більшість виділених коштів витратять не на урочисті заходи, а на фінансування масштабних інфраструктурних проєктів, як-от модернізацію 6 регіональних аеропортів, розбудову євроколії Київ — Львів — Скнилів, завершення будівництва нового лікувально-діагностичного комплексу в Охматдит та інших об’єктів.

Залежність України від МВФ, США, Європи

Україна, як і чимало інших країн, залежить від відносин із державами та міжнародними організаціями. Однак це взаємовигідне співробітництво. Наприклад, у рамках співпраці з МВФ Україна проводить економічні реформи, необхідні для подальшого розвитку. 

Детальніше про МВФ та його відносини з різними країнами читайте у статті “Міжнародний валютний фонд: корпорація зла чи порятунок економіки в умовах кризи”.

Допомога, яку надає Європейський Союз, спрямована на розвиток економіки, державного управління, громадянського суспільства, сприяння енергоефективності та захисту навколишнього середовища в Україні. Підтримка США охоплює не тільки політичні, економічні, а й ще безпекові питання — Збройні Сили України отримують від США технічну допомогу, обладнання, програми навчання.

Кошти для боротьби з COVID-19 та розвитку країни

В Україні є кошти на боротьбу з COVID-19. За 7 місяців 2021 року держава витратила 29 млрд грн (80,5% усіх запланованих коштів на 2021 рік для боротьби з COVID-19). Переважно ці кошти пішли на оплату праці медичних працівників, закупівлю вакцин та інших товарів для запобігання COVID-19. У 2020 році розмір Фонду боротьби з COVID-19 складав 80,9 млрд грн, із нього освоїли 66,5 млрд грн. Утім виділені кошти витратили не лише не охорону здоров’я, але і на інфраструктурні проєкти, соціальну підтримку тощо.

В Україні не припинили будувати або модернізувати лікарні. Наприклад, у рамках програми “Велике будівництво” вже зроблено 33 лікарні та 260 сільських амбулаторій. До кінця року також планують оновлювати медичну інфраструктуру.

Щодо доходів населення, у державному бюджеті на 2021 рік заплановані підвищення мінімальної зарплати та мінімальної пенсії з 1 грудня — до 6500 грн (+8,3% без урахування інфляції) та 1934 грн (+4,3%) відповідно. Крім того, із цього року пенсіонери старше 80 років почали отримувати доплати в розмірі до 500 грн. Те ж саме планують запровадити для пенсіонерів 75-80 років. Водночас держава не може регулювати всі доходи громадян — так, вона встановлює мінімальний рівень доходу, але вона не може впливати на доходи громадян, зайнятих у приватному секторі. 

Проблема низьких пенсій пов’язана з дефіцитом Пенсійного фонду України. Дефіцит, у свою чергу, спричинений демографічною ситуацією. У солідарній пенсійній системі, яка переважає в Україні, працездатні громадяни сплачують соціальний внесок, за рахунок чого виплачуються пенсії непрацездатному населенню. Тим часом в Україні знижуються показники народжуваності: поступово кількість пенсіонерів зростає, а кількість працездатного населення — зменшується. Крім того, на дефіцит впливає “тіньова економіка” — неофіційно працевлаштовані не сплачують взагалі або лише частково сплачують внески до Пенсійного фонду. 

У результаті утворюється дефіцит. Це означає, що фонду регулярно не вистачає власних коштів для виплати пенсій і він змушений отримувати додаткові кошти з держбюджету. Наприклад, у 2020 році, навіть з урахуванням коштів державного бюджету, дефіцит Пенсійного фонду склав 13,2 млрд, а за січень-березень 2021 року — 7,5 млрд грн. Для подолання недоліків солідарної системи прибічники реформ пропонують запровадити другу ланку пенсійної системи — накопичувальну. Детальніше про пенсійну реформу читайте в статті “Другого нема: що нині відбувається з реформою пенсійної системи?”.

Підтримка спортсменів та Олімпіада-2020

44-е місце України на Олімпіаді-2020 в Токіо — це дійсно найгірший результат за період незалежності. Водночас некоректно стверджувати, що українська держава зовсім не підтримує спортсменів. У грудні 2020 року затвердили 7,76 млрд грн видатків на діяльність Міністерства молоді та спорту в 2021 році. Це в 2,7 раза більше (з урахуванням інфляції) видатків за 2020 рік та у 2,4 раза більше видатків за 2019 рік.

Збільшення зарплат для суддів

9 липня 2021 року Володимир Зеленський підписав закон про збільшення фінансування місцевих, апеляційних судів на 742 млн грн. Офіційне обґрунтування змін — нестача бюджетних коштів для виплат працівникам цих судів. Проте суддям підняли зарплати не шляхом скорочення допомоги хворим дітям.

Народні депутати проголосували за скорочення програми «Підготовка і участь національних збірних команд в Паралімпійських і Дефлімпійських іграх» на 600 млн грн, і скорочення фінансування Вищого антикорупційного суду і Вищого суду з питань інтелектуальної власності на 142 млн грн. Зміни узгодили з Міністерством молоді та спорту, оскільки літні Дефлімпійські ігри перенесли з 2021 року на 2022 рік, частина передбачених видатків на розвиток спорту залишилася би невикористаною.

Також у пості згадують фейки, неодноразово спростовані VoxCheck. Нагадуємо, що:

  • Україна не імпортує російській газ з 26 листопада 2015 року. Натомість ми купуємо газ в Європі. Так, європейські країни отримують газ із різних джерел, у тому числі з Росії. Звідси можна припустити, що якась частина реверсного газу, що надходить в Україну, має російське походження, але практично це визначити неможливо. Газ як товар має уніфіковані фізичні характеристики, тому немає принципового значення, якого він походження.
  • Україна не знаходиться під зовнішнім управлінням МВФ або інших організацій або країн.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний