ФЕЙК: Українська сторона відкрила вогонь по евакуаційних коридорах на Сумщині та Запоріжжі

ФЕЙК: Українська сторона відкрила вогонь по евакуаційних коридорах на Сумщині та Запоріжжі

30 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
426

Перевірка фактів у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють інформацію, ніби 28 березня українська сторона «вела вогонь зі стрілецької зброї та мінометів на Сумському та Запорізькому напрямках, перешкоджаючи евакуації громадян». Про це заявили в міноборони рф, зокрема уточнили, начебто обстріли вели «бойовики територіальних батальйонів». Цю заяву поширили російські пропагандистські сайти та групи в соцмережах. 

Це фейк: гуманітарні коридори відкриваються лише для евакуації на підконтрольну Україні територію, а 28 березня Україна не відкривала коридори. 

Допис у Facebook

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що з міркувань безпеки 28.03.2022 року гуманітарні коридори відкриватися не будуть. 

«Наша розвідка повідомила про можливі провокації з боку окупантів на маршрутах гуманітарних коридорів. Тому, з міркувань безпеки громадян, сьогодні гуманітарні коридори не відкриваємо», — написала Верещук у своєму телеграм-каналі вранці 28 березня. 

Відтак ні по яких гуманітарних коридорах українська сторона не могла відкривати вогонь. 

Крім цього, пропагандисти не вперше поширюють фейки про те, що нібито українські військові відкривають вогонь по гуманітарних коридорах. По-перше, немає жодної логіки в тому, щоб українська сторона організовувала та проводила евакуацію, та водночас зривала її обстрілами. Так звана «евакуація» мирного населення на територію росії, яку проводять у Маріуполі, — це незаконне примусове вивезення людей. У них забирають паспорти громадян України та насильно вивозять спершу на непідконтрольні території, а згодом — територію рф. 

По-друге, фейки, нібито вогонь відкриває українська сторона, спростовують самі жертви обстрілів. 21 березня у Запорізькій області російські військові розстріляли з автоматичної зброї два легкових автомобілі цивільних. Машини пересувалися гуманітарним коридором. Під час розстрілу двоє дітей, три жінки та чоловік були поранені. Тоді російські військові говорили, нібито злочин вчинили військовослужбовці ЗСУ. Але постраждалі повністю спростували цю дезінформацію. 

По-третє, гуманітарні коридори та колони авто цивільних, які евакуюються, регулярно обстрілюють саме російські війська. Лише кілька прикладів із численних випадків: 

  • 5 березня росіяни зірвали евакуацію з Волновахи та Маріуполя, обстрілявши гуманітарні коридори, які самі ж погодили раніше. 
  • 6 березня — знову зірвали гуманітарний коридор з Маріуполя. 
  • 8 березня пішли в атаку в напрямку маріупольського коридору. 
  • 15 березня окупанти порушили режим тиші та зірвали евакуацію з Ізюма. 
  • 16 березня російські військові завдали удару з важкої артилерії по автоколоні мирних жителів, що рухалася в бік Запоріжжя. 5 людей було поранено, серед них — дитина у важкому стані. 

Речник Запорізької обласної цивільної адміністрації Іван Араф’єв розповідав, що військовослужбовці рф на блокпостах спочатку ніби пропускають цивільні машини із цивільними мешканцями із зон, що знаходяться під постійними обстрілами та бомбуваннями, у безпечніші регіони. Утім, як тільки авто від’їжджає 100-500 метрів, по ньому відкривають вогонь на ураження. Окупанти не зважають навіть на те, що в авто зазвичай знаходяться маленькі діти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний