Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито українська влада підготувала законопроєкт, що позбавляє українців, які проживають за кордоном, права голосувати на президентських виборах. У дописах додають текст законопроєкту зі змінами до Виборчого кодексу України.
Однак це фейк. Державні ресурси чи надійні медіа не публікували цей документ, текст чинного Виборчого кодексу України є у загальному доступі, у ньому немає змін.
Скриншот допису
На сайті Офісу Президента чи Верховної Ради немає законопроєктів із правками до Виборчого кодексу. Про цей документ не писали надійні українські медіа. Натомість його поширювали лише російські та проросійські ресурси.
У документі наявні помилки, які вказують, що він фейковий. По-перше, у дописі стверджують, мовляв, це проєкт поправок до Виборчого кодексу України. Натомість на скриншоті видно, що 31 березня документ підписав президент. Тобто це мав би бути не законопроєкт, а повноцінний закон, який вже розглянули і підтримали депутати.
По-друге, у справжніх законах в кінці вказують номер ідентифікатора, за яким його можна знайти. А у фейковому документі його немає.
Вгорі — фейковий документ; внизу — приклад розміщення ідентифікатора у тексті закону
Окрім цього, незрозуміло, чому документ має назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства», а в ньому вказані зміни тільки до Виборчого кодексу України. З цієї ж причини видається недоцільним речення «Внести зміни до таких законодавчих актів України», бо йдеться про один конкретний кодекс, а не низку актів.
Ба більше, у зміні до пункту 7 статті 7 у Виборчому кодексі вказано, що українці за кордоном не мають права голосу «на місцевих виборах та виборах президента». Однак автори фейку забули згадати про ще одні вибори — парламентські, на яких, згідно з чинним законодавством, українці, що проживають в інших країнах, також можуть голосувати. Якби така заборона дійсно існувала, вона б поширювалась і на парламентські, і на президентські вибори. Водночас голосувати на місцевих виборах українці за кордоном і так не можуть, тож змінювати цю норму в кодексі не потрібно було б.
До того ж виглядає дивним, що прибрати згадку про українських виборців за кордоном та закордонні дільниці вирішили лише з 6 статей Виборчого кодексу. Хоча у документі залишились інші статті, в яких ідеться про це. Зокрема, у пунктах 4 та 6 статті 8 кодексу перераховані документи, які дають підставу для отримання бюлетеня українцям за кордоном. Також у пункті 5 статті 23 вказано, що закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені виборчі дільниці, мають повідомити українцям про час і місце голосування. Отже, якби такі зміни дійсно ухвалили, то правок було б набагато більше.
Та найголовніше — у вільному доступі є текст чинного Виборчого кодексу, і у ньому вказано, що громадяни України, які проживають за кордоном, можуть голосувати на президентських виборах. Тож усі вищеперераховані аргументи вказують, що скриншот законопроєкту — підробка.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний