Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, зняте нібито режисером Елаєм Кацоффом для ізраїльського видання «The Times of Israel» про те, що українські шахрайські call-центри вкрали в ізраїльтян $30 млн. Українські шахраї начебто телефонували з банків та повідомляли, що банк піддався нападу ХАМАСу та необхідно терміново надати дані банківських карток, щоб переказати гроші в безпечне місце.
Утім, це — фейк. «The Times of Israel» не публікувало такої інформації, а відео створене з роликів, не пов’язаних між собою.
Скриншот публікації
«The Times of Israel» не викладали подібне відео на своєму вебсайті, офіційних сторінках у твіттері, фейсбуці та інстаграмі. Пошук у вебархіві також не дав результату.
Елай Кацофф (повне ім’я — повне ім’я Еліезер) — американський незалежний режисер, Кацофф. Чоловік не поширював подібне відео на своєму ютуб-каналі, фейсбуці та інстаграмі, де публікує зокрема і відео для видання «The Times of Israel».
У фейковому відео внизу пекшота вказано, що «Video created by @EliKatzoff». Однак свої оригінальні роботи Еліезер Кацофф підписує: «A film by @elikatzoff».
Зліва — скриншот фейкового підпису автора, справа – оригінальний підпис
Натомість у матеріалах видання можна знайти згадки про те, як українці потерпають від подібного шахрайства. Так, у 2020 році «The Times of Israel» повідомляли про викриття в Києві шахрайського call-центру, якими керували грузинські євреї. Оператори call-центру обдзвонювали потенційних клієнтів по всьому світу та переконували вкласти гроші для відкриття рахунку в біткойнах або відкрити інший тип фінансового рахунку. Правоохоронці регулярно викривають подібні шахрайські call-центри в різних містах України. Утім, цей бізнес продовжує існувати.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний