ФЕЙК: Українські чоловіки за кордоном викупили всі квитки з Європи через нові обмеження МЗС

ФЕЙК: Українські чоловіки за кордоном викупили всі квитки з Європи через нові обмеження МЗС

7 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
184

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Росіяни вкотре намагаються дискредитувати українських біженців. Вони поширюють сюжет начебто індійського телеканалу WION про те, як 93% українських біженців чоловічої статі викупили квитки з Європи у напрямку Індії, Лаосу, В’єтнаму та інших азійських країн. Підвищений попит на квитки 23 квітня 2024 року зафіксував сервіс Booking. 

Як зазначають у відео, ажіотаж стався на тлі того, що українське МЗС видало наказ про отримання документів чоловіками за кордоном виключно в Україні. У відео виконавча директорка Відділу з прав жінок Human Rights Watch Макарена Саес наголошує, що це не нова хвиля міграції. Так чоловіки буцімто хочуть «перечекати» 2-3 місяці, поки завершиться війна та зміниться чинний український уряд. 

Проте це — фейк. Телеканал WION не публікував цей репортаж, росіяни змонтували ролик з окремих, не пов’язаних між собою відео. 

Скриншот допису

Насправді телеканал WION не публікував такого відео. Ми не знайшли його на жодних сторінках телеканалу в соціальних мережах та на сайті. Також про це не повідомляв сервіс Booking. До того ж сервіс Booking жодного разу не повідомляв про збільшення попиту на квитки у будь-якій країні. 

Росіяни змонтували запис з окремих, не пов’язаних між собою відео, аби просунути декілька вигідних їм наративів. До прикладу, відео виконавчої директорки Відділу з прав жінок Human Rights Watch Макарени Саес росіяни узяли з її інтерв’ю медіа El Mostrador у 2023 році. На записі вона говорила про права жінок у світі, зокрема про дозвіл на аборти, а не про українських біженців. Крім того, фейкороби представили Саес як директорку Центру прав людини та гуманітарного права, проте вона займала цю посаду до 2021 року.

Зліва — відео, яке поширили росіяни; справа — оригінальне інтерв’ю Макарени Саес виданню El Mostrador у 2023 році

Частину з відео, де сидить дівчина, а на екрані видно назву компанії Booking, росіяни теж вирізали з іншого ролика. Зворотний пошук у Google Images не дав результату, тож ми скористалися забороненим в Україні «Яндекс.Фото». Частину відео пропагандисти взяли з сюжету російського телеканалу «НТВ» за 2022 рік.

Скриншот із відео, яке поширили росіяни

Оригінальний запис з російського сюжету на телеканалі «НТВ»

Інші записи, як-от виступ міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, також узяли з відкритих джерел.

Основний наратив, який намагаються просувати росіяни цим відео, — Україна «не дбає» про біженців, «обмежує» їх, тож вони «змушені» тікати. Зокрема пропагандисти маніпулюють темою видачі паспортів чоловікам за кордоном. З 23 квітня 2024 року справді запрацювала постанова Кабміну, за якою чоловіки від 18 до 60 років зможуть отримати документи лише в Україні. Йдеться про паспорт громадянина України та паспорт для виїзду за кордон. Водночас ці обмеження не стосуються осіб, які мають підстави для звільнення з військової служби. До прикладу, не поширюється нововведення на осіб з інвалідністю, батьків дітей з інвалідністю, постраждалих внаслідок дій рф, які виїхали на лікування тощо.

У Міністерстві закордонних справ України також уточнили, що усі подані заяви на оформлення паспорта до 23 квітня виконають саме консульські установи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний