ФЕЙК: Українські діти здають кров для потреб ЗСУ

ФЕЙК: Українські діти здають кров для потреб ЗСУ

15 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
1246

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в одній зі шкіл Черкаської області дітей змушують здавати кров для поранених військових ЗСУ. Як доказ автори прикріплюють фото оголошення, у якому зазначено, що учні 6-12 класів мають прийти в кабінет медсестри з паспортом або свідоцтвом про народження для здачі крові на потреби армії.У публікації зазначають, мовляв, це фото поширили в одному з українських телеграм-каналів.

Утім, ця інформація неправдива.

Скриншот повідомлення

Уперше це повідомлення опублікували у телеграм-каналі «Главное в Херсоне и области» ввечері 2 грудня. Це російський канал: його втори каналу називають російські окупаційні війська «визволителями» та пишуть про нібито «мирне життя», яке почалося у Херсоні після приходу армії рф. Наступного дня «оголошення» почали поширювати російські та проросійські сайти.

На те, що цю об’яву підробили, вказує декілька фактів.

По-перше, згідно з Порядком медичного обстеження донорів крові та компонентів крові, донорами можуть бути особи від 18 років із вагою тіла не менше 50 кг.

Окрім цього, для донорства крові існують постійні та тимчасові протипоказання. Зокрема донорами ніколи не можуть бути люди з цукровим діабетом, серцево-судинними та інфекційними захворюваннями. Тимчасовими протипоказаннями для здачі крові є лихоманка, грипоподібні захворювання, проходження стоматологічного лікування тощо.

По-друге, донори мають підготуватися до здачі крові. Міністерство охорони здоров`я рекомендує за дві доби до донації не вживати жирну, гостру, смажену, копчену їжу, а також молочні продукти. Окрім цього, за кілька днів до процедури варто відмовитись від горіхів, бананів, фініків, не пити енергетичні напої, інакше процедуру доведеться перенести. Утім, ця інформація не вказана у «оголошенні».

Ба більше, процедура здачі крові може проводитися лише у спеціалізованих державних установах, закладах переливання крові та у відповідних підрозділах закладів охорони здоров’я лише за наявності відповідної ліцензії. Відповідно до Закону «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», працівники повинні мати належну кваліфікацію та підготовку, а також проходити початкове та подальше спеціальне навчання.

До того ж зібрану кров потрібно зберігати у спеціалізованих холодильних обладнаннях та проводити постійний моніторинг температурного режиму. Для транспортування компонентів крові також необхідні термоконтейнери. Навряд чи у школі могли розмістити таке обладнання. 

На початку повномасштабного вторгнення Черкаська обласна рада опублікувала перелік медичних закладів, які займаються забором донорської крові. Окрім цього список пунктів прийому крові у Черкаській області є на сайті проєкту «Донор.UA». Про відкриття пунктів у школах влада не повідомляла.

В «оголошенні» також вказано, що кров мають здавати учні 6-12 класів. Але зараз в Україні немає 12 класу. Нову 12-річну програму навчання у школах Міністерство освіти ухвалило у 2018 році. Тож перші дванадцятикласники з`являться в Україні аж у 2029 році. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний