ФЕЙК: Українські скаути носять форму Гітлер'югенда

ФЕЙК: Українські скаути носять форму Гітлер’югенда

24 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1228

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито українські скаути носять таку ж форму, як члени нацистської молодіжної організації Гітлер’югенд («гітлерівська молодь»). Автори порівнюють фото українських скаутів на зустрічі з Володимиром Зеленським та фото членів Гітлер’югенда.

Утім, це фейк. Скаутський рух та форма з’явилися ще у 1907 році, тоді як Гітлер’югенд виник у 1922 році.

 

Скриншот повідомлення

14 грудня представники кількох українських скаутських організацій передали президентові України Володимиру Зеленському Вифлеємський вогонь миру. Саме це фото поширили у мережі.

Проте форми молодіжних організацій «Пласт», «Національна організація скаутів України» та громадської організації «Асоціація гайдів України» (організація скаутів, до якої входять тільки дівчата) не має жодного відношення до форми Гітлер’югенду. Адже рух скаутів започаткував Роберт Бейден-Павелл, він же і створив форму організації ще у 1907 році у Великій Британії. А молодіжна воєнізована організація Гітлер’югенд була заснована у 1922 році.

Хоча форму членів Гітлер’югенда створили за зразком скаутської форми, протягом 1930-х більшість молодіжних організацій, зокрема рух скаутів, були заборонені у Німеччині.

У 1907 полковник Британської армії Роберт Бейден-Павелл розробив навчальну програму для хлопців віком від 11 до 18 років. Перший табір, до якого приєдналися 20 дітей, Бейден-Павелл організував на острові Браунсі. На основі цього досвіду військовий видав книгу «Скаутинг для хлопчиків». Посібник став дуже популярним серед молоді, згодом скаутський рух поширився у світі.

 

Фото обкладинки книги. Джерело: Всесвітня організація скаутського руху

Нині до руху скаутів може доєднатися будь-хто, незалежно від віку, статті та походження. Члени руху повинні дотримуватися правил та розділяти цінності організації, а саме: бути чесним, ощадливим, ввічливим, допомагати іншим тощо.

Скаути також мають свою уніформу, створену Робертом Баденом-Пауелем на основі форми південноафриканської поліції. За задумом автора, форма мала складатися з сорочки з короткими рукавами кольору хакі, шортів, шийної хустки та відкритого взуття. Нині у продажу також є формені сорочки з довгим рукавом, а кольори варіюються від світло-бежевого до темно-зеленого.

У навчальному посібнику «Теорія і методика роботи з дитячими та молодіжними організаціями України» професор Олег Лісовець пояснив, що у кожній країні при розробці форми враховують кліматичні особливості та національні елементи одягу.

До прикладу, скаути у Бангладеші, Тунісі та на Мадагаскарі носять блакитну форму. У той час як сорочки кольору хакі носять не лише представники молодіжних організацій в Україні, а й скаути в Індонезії, Молдові, Чехії, Африці.

Фото форми скаутів у Молдові. Джерело: Всесвітня організація скаутського руху

Також колір скаутської краватки обирає загін або патруль. Зазвичай він відповідає кольорам прапорця патруля або загону. 

На сайті Всесвітньої організації скаутського руху вказано, що 1300 скаутських делегацій приїхали до Відня, щоб отримати символічний вогонь. Цього року до події долучилися ще більше скаутських делегацій, демонструючи свою солідарність з народом України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний