ФЕЙК: Українських біженців в Іспанії змушують брати участь у дослідах та ставати донорами органів

ФЕЙК: Українських біженців в Іспанії змушують брати участь у дослідах та ставати донорами органів

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
357

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширили нібито лист від української біженки з Іспанії. У ньому йдеться, що при оформленні місцевої «картки біженця» в анкеті треба дати згоду на використання персональних даних для включення до переліку учасників клінічних випробувань. Також у листі згадано, що ця згода передбачає «можливість стати учасником кампанії з вакцинації проти COVID-19 та/або добровільним учасником програми з донорства органів»

У дописах прикріплюють сторінки анкети, де вказані ці пункти. І додають, що українські біженці «можуть стати лабораторними щурами для західної Бігфарми чи взагалі банком донорських органів»

Це фейк: текст із форми на обох фото відредагували — в оригіналі взагалі не йдеться про клінічні випробування чи донорство органів. 

Світлини анкети, які нібито поширила українська біженка з Іспанії 

На імміграційному порталі Міністерства інтеграції, соціального захисту та міграції Іспанії є зразки всіх заяв на отримання документів для іноземців. На фото видно, що це форма EX-17 — заява на посвідчення особи іноземця (Solicitud de Tarjeta de Identidad de Extranjero, TIE). 

Утім, текст із форми на обох фото відредагували. 

На підроблених фото на першій сторінці під трьома блоками з особистими даними написано: «Я погоджуюся на те, що повідомлення відбувається за допомогою електронних засобів, і що особисті дані можуть використовуватися для включення мене до списку учасників клінічних випробувань» («Consciente que las comunicaciones y notificaciones se realicen por medios electrónicos y que los datos personales pueden se usados para incluirme en la lista de los participantes en las pruebas clínicas»). 

Однак в оригіналі документа в цьому пункті написано інше: «Я погоджуюся, щоб повідомлення здійснювалося за допомогою електронних засобів» («Consciente que las comunicaciones y notificaciones se realicen por medios electrónicos»). 

Порівняйте: фейкомети дописали в цьому пункті оригінальної анкети речення про згоду на клінічні випробування. 

Пункт підробленої форми EX-17 із дописів 

Скриншот оригіналу форми EX-17

На другому фото анкети — третя сторінка форми EX-17, де розписані інструкції для заповнення. На фото підробки червоним виділено такий рядок: «Договір про участь у вакцинації проти COVID-19, у програмі добровільного донорства органів і тканин та в різних програмах клінічних випробувань. Запит для посилення медичної безпеки Іспанії» («El acuerdo sobre la participación en la vacunación contra COVID-19, en el programa de donación voluntaria de órganos y tejidos y en los programas de diferentes pruebas clínicas. Se solicita para fortalecer la seguridad médica de España»)

В оригінальному документі цього немає. На цьому місці у формі написано: «Також було б зручно, якби ви заповнили поля «мобільний телефон» або «електронна пошта», щоб мати можливість надіслати вам сповіщення (лише інформаційне), коли у вас є повідомлення, що очікує на розгляд» («Es conveniente además que rellene los campos “teléfono móvil” o “e-mail” para tener la posibilidad de enviarle un aviso (meramente informativo) cuando tenga una notificación pendiente»)

Пункт підробленої форми EX-17 із дописів

Скриншот оригіналу форми EX-17

Отже, в оригінальній заяві на посвідчення особи іноземця в Іспанії не вимагають підписати згоду на участь у клінічних випробуваннях чи погодитися на донорство органів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний