ФЕЙК: Українських військових накачували наркотиками з біолабораторій, одну з таких лабораторій знайшли в Рубіжному

ФЕЙК: Українських військових накачували наркотиками з біолабораторій, одну з таких лабораторій знайшли в Рубіжному

28 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1663

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

16 липня на телеканалі «россия-1» випустили сюжет про «мережу біолабораторій» на Луганщині, які на замовленням західних країн ставили експерименти над місцевими жителями. У сюжеті «біолабораторією» називають завод фармацевтичної компанії «Мікрохім». Там нібито знайшли документи, що доводять проведення експериментів із кишковою паличкою, стафілококом та сальмонелою. 

Крім цього, згадується, ніби у підвалах університету в Рубіжному проводили експерименти з сильнодіючими препаратами, зокрема «Налбуфіном». Пропагандисти розповідають, що він не пройшов реєстрацію, але його можна знайти в аптечках українських солдатів у вигляді спрею: «Вони вживали ці препарати і йшли в бій, притупляються всі больові рецептори»

По-перше, завод компанії «Мікрохім» — це не «західна біолабораторія», і документи, які демонструють у сюжеті, доводять тільки те, що там могли проводити стандартні клінічні випробування, які проводять різні фармокологічні компанії по всьому світі. По-друге, «Налбуфін» — не «бойовий наркотик», а знеболювальний препарат, який широко використовують при больовому синдромі, як додатковий засіб при анестезії, у післяопераційний період і навіть як знеболення під час пологів. 

«Мікрохім»

У компанії «Мікрохім» спростували інформацію з сюжету, знятого «в кращих традиціях російських фейків». Завод компанії знаходиться на тимчасово окупованій росіянами території Луганської області. Через активні бойові дії виробництво зупинилося ще 24 лютого. 

«Компанія Мікрохім – українська інноваційна фармацевтична компанія з 30-річним досвідом на ринку. Продуктовий портфель компанії представлений у 4 терапевтичних групах: кардіологія, неврологія, гастроентерології та травматологія. Наші препарати та виробництво відповідають всім міжнародним стандартам сертифікації», — написали на фейсбук-сторінці компанії. 

Цей фейк також спростував голова Луганської ОВА Сергій Гайдай: «ТОВ НВФ «МІКРОХІМ» увійшло до числа лідерів вітчизняної фармацевтичної галузі, випускаючи більш ніж 70 найменувань готових лікарських засобів та сім найменувань фармацевтичних субстанцій для виробництва готових лікарських засобів».

Він також додав, що за останні три роки на підприємстві було зареєстровано 22 нових лікарських препаратів, розроблено та зареєстровано в умовах пандемії перший український Generic на основі Фавіпіравіру для лікування хвороби, яка викликана коронавірусною інфекцією.

Гайдай також нагадав інші російські фейки про бази та лабораторії на Луганщині: «Всі добре пам’ятають “військово-морську базу в Сєвєродонецьку”, або “військову лабораторію з виробництва маріхуани” в Лисичанську. Моря в Сєвєродонецьку окупанти не знайшли й досі, а от “таємну біологічну лабораторію” в Рубіжному, де нібито “ставили опыты на людях” хтось із місцевих показав».

Випробування препаратів

Як доказ того, що «Мікрохім» проводили експерименти, у сюжеті показують папку договорів із добровольцями за 2018 рік. І кілька файлів з цієї папки: копії паспортів чоловіків та жінок, довідку про реєстрацію місця проживання, видану ЦНАПом Рубіжанської міської ради, а також нібито один із договорів про участь у випробуванні. Примітно, що показують не лицевий, а тільки зворотний бік договору, де прописані реквізити сторін і немає деталей про предмет договору, тільки згадується «проведення клінічного випробування». Договір на відео перегортають так швидко, що прочитати його текст неможливо. 

Стоп-кадр із фейкового сюжету. Папка, підписана «Договори з добровольцями, 2018 рік».

Документ із відео, у якому згадується «проведення клінічного випробування»

Проте навіть якщо у сюжеті демонструють справжні документи та договори, знайдені на території «Мікрохіма», це ніяк не доводить, що завод компанії — це «біолабораторія», де проводили «експерименти» над людьми. 

Проведення клінічних випробувань медичних препаратів в Україні є законним і винятково добровільним. У законі «Про лікарські засоби» йдеться, що в клінічних випробуваннях можуть брати участь повнолітні (крім випадків вивчення ліків для неповнолітніх) дієздатні громадяни, для цього необхідна їхня письмова згода. Крім цього, замовник клінічних випробувань ліків зобов’язаний перед початком клінічних випробувань укласти договір про страхування життя та здоров’я добровольця. Тому наявність договорів на кшталт тих, які демонструють на відео, може свідчити якраз про законні та добровільні випробування. 

Крім цього, дозвіл на проведення клінічних досліджень в Україні компанії можуть отримати тільки за умови наявності позитивних висновків після доклінічного вивчення ефективності та безпечності препаратів, а також переконливих даних про те, що ризик побічної дії препаратів буде значно нижчим за очікуваний позитивний ефект. Відтак компанія, що отримала дозвіл на проведення випробувань, не могла тестувати на добровольцях «небезпечні речовини», як про це заявляють у фейковому сюжеті. 

Тож усі докази діяльності так званої «біолабораторії» у Рубіжному радше доводять, що там проводили не небезпечні «експерименти», а законні клінічні випробування за участі добровольців. Утім, верифікувати показані на відео договори неможливо. 

«Налбуфін»

«Налбуфін» — це знеболювальний препарат, опіоїдний аналгетик групи агоністів-антагоністів. Його використовують при больовому синдромі високої та середньої інтенсивності, як додатковий засіб при анестезії, у післяопераційний період і навіть як знеболення під час пологів. У аптечках українських військових справді ще з 2014 року використовують «Налбуфін» як знеболювальне. 

У сюжеті згадують одразу кілька фейків про «Налфубін», зокрема що він не зареєстрований в Україні та його немає на «цивільному ринку». По-перше, препарат «Налбуфін» зареєстрований в Україні. Його можна знайти в Державному реєстрі лікарських засобів. Серед виробників препарату справді вказано ТОВ НВФ «МІКРОХІМ». Його можна придбати в аптеках за рецептом. 

По-друге, у фейковому сюжеті вказують, що препарат «небезпечний тим, що дуже швидко викликає звикання», його порівнюють із морфіном. Це неправда: на відміну від морфіну, «Налбуфін» має низький потенціал залежності. 

Російські медіа систематично генерують фейки про так звані «бойові наркотики» для бійців ЗСУ. Ще раніше Центр протидії дезінформації при РНБО писав про фейк російських ЗМІ, ніби «в окопах у Рубіжному знайшли бойові психотропні препарати, що роблять «універсальних солдатів» з українських бійців».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний