ФЕЙК: Український біженець зламав статую в музеї Парижа — Euronews

ФЕЙК: Український біженець зламав статую в музеї Парижа — Euronews

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
166

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео з логотипом телеканалу Euronews, у якому розповідається, що напередодні відкриття персональної виставки Анни Удденберг у музеї в Парижі український біженець зламав статую «Подорож до самопізнання», зімітувавши з нею статевий акт.

Утім, це фейк. Видання Euronews не знімало подібного сюжету, ролик змонтували із фото та відео, не пов’язаних між собою.

Скриншот допису

Euronews не випускало подібної новини. Її немає на сайті медіа, у фейсбуці, X (колишньому твіттері), ютубі та інстаграмі.

За зворотним пошуком нам вдалось встановити, що на словах «знаменита скульптура «Подорож до самопізнання» не буде виставлятися в Парижі» демонструється кадр, зроблений під час Берлінської бієнале (виставки) 2016 року.

Зліва — скриншот із відео пропагандистів, справа — скриншот із сайту Берлінської бієнале

Скульптура справді належить шведській скульпторці Анні Удденберг, її неодноразово виставляли на різних заходах, але нам не вдалось знайти жодного доказу того, що її планували виставити в паризькій залі Passage de Retz, як про це стверджують пропагандисти у відео. Пропагандисти опублікували відеофейк 24 листопада 2023 року. У цей час робота була на персональній виставці Анни Удденберг у Лондоні, яка тривала з 6 жовтня по 22 грудня 2023 року.

Також за зворотним пошуком ми визначили, що на словах «скульптуру вилучено з експозиції через значні пошкодження» демонструється кадр із Вікіпедії.

У фейковому відео стверджується, що скульптура втратила руку та частину ноги через дії працівника галереї, який у нетверезому стані імітував статевий акт зі статуєю. Проте у репортажі відсутні кадри, де можна побачити скульптуру пошкодженою. Натомість кадри, використані у відео, є у вільному доступі в мережі.

Зліва — скриншот із відео пропагандистів, справа — скриншот із Вікіпедії

На словах «26-річний Валерій Таращук в стані алкогольного сп’яніння намагався вчинити статевий акт зі скульптурою» демонструються кадри з відео, опублікованого на ютубі 15 квітня 2021 року. Чоловік, зображений на відео, — не український біженець Валерій Таращук, а громадянин Азербайджану Матлаб Султанов, засуджений за вбивство у Москві.

Вгорі — скриншот із відео пропагандистів, внизу — скриншот з оригінального відео

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний