ФЕЙК: Український журналіст заявив, що втрати ЗСУ становлять 140 тисяч осіб

ФЕЙК: Український журналіст заявив, що втрати ЗСУ становлять 140 тисяч осіб

13 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1571

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ та телеграм-канали поширюють відео, в якому журналіст Роман Реведжук у розмові з українським військовим із Нацгвардії заявляє, що втрати ЗСУ становлять 140 тисяч осіб. 

Скриншот допису

Розмову, записану з українським військовим 6 січня 2023 року, можна знайти на фейсбук-сторінці Романа Реведжука. Нам не вдалося перевірити, чи справді Руслан Дребот, співрозмовник Реведжука, є заступником командира батальйону бригади Нацгвардії. Проте в українських медіа є підтвердження, що він — ветеран АТО та екскомандир роти особливого призначення

Реведжук каже про 140 тисяч загиблих  українських військових, посилаючись на інформацію, яку він «отримав із джерел». Саме джерело він не називає, але до цього згадує, що співпрацював із «хлопцями з СБУ». Тобто спікер не посилається на відкриті джерела, а натомість пропонує глядачам повірити джерелу, надійність якого неможливо перевірити. Причому Руслан Дребор не підтверджує, але і не спростовує інформацію, озвучену Реведжуком. На відео військовослужбовець розповідає про корупцію в армії, проте не коментує втрати ЗСУ.

1 грудня радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що з 24 лютого 2022 року загинуло до 13 тисяч українських бійців. У листопаді 2022 року представники Єврокомісії та Об’єднаного комітету начальників штабів США стверджували, що Україна втратила загиблими та пораненими близько 100 тисяч людей. Українська сторона не підтвердила ці дані.

Крім того, у цьому відео Реведжук поширює дезінформацію про військове та політичне керівництво України: мовляв, керівник ГУР Міноборони «кришує» наркотрафік, а політики перед повномасштабним вторгненням готували країну до капітуляції.

Реведжук стверджує, що перебуває в Європі через політичні переслідування в Україні. У грудні 2022 року він проголосив створення в Україні «конституційної християнської монархії» під назвою «Велике Князівство Руське Українська Народна Республіка». Публічні заклики до повалення конституційного ладу, зокрема незаконне проголошення нової держави, в Україні караються законом. Водночас журналіст заявляє, що збирається прийти до влади на президентських виборах у 2024 році.

Роман Реведжук раніше неодноразово поширював фейки про Україну, наприклад, про постачання важких наркотиків на передову чи теорії змови, нібито ексміністра внутрішніх справ Дениса Монастирського ліквідували через конфлікт всередині владної верхівки. А у 2014 році він заявляв, що Донбас — це не Україна, а «щось окреме», і що країні необхідно розвивати нейтралітет. Отже, Романа Реведжука не можна вважати надійним джерелом інформації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний