ФЕЙК: Українці підпалили хмарочос Spektrum Tower у Варшаві

ФЕЙК: Українці підпалили хмарочос Spektrum Tower у Варшаві

31 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
265

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито українці підпалили хмарочос Spektrum Tower у Варшаві. За вигадкою росіян, західні країни мовчать про участь українців та виправдовують це «несправністю електропроводки». Самі ж українці у такий спосіб буцімто мстяться за те, що Польща та країни Балтії депортують їх назад на війну. 

Однак це — фейк. Державна пожежна служба та Національна поліція Польщі не писали про причини загоряння Spektrum Tower та ймовірних зловмисників. Українці, білоруси та поляки причетні до іншого підпалу та були членами російських розвідувальних груп. 

Скриншот публікації

8 травня 2024 року у Варшаві справді виникла пожежа в офісній будівлі Spektrum Tower. Пожежа спалахнула в технічних приміщеннях на -1 поверсі. Близько 740 людей евакуювали з будівлі, на місці працювало 60 працівників польської Державної пожежної служби Польщі. Однак Державна пожежна охорона не повідомляла про причини загоряння та ймовірних зловмисників. Про причини пожежі також не згадували польські медіа.

Крім того, ми звернулися до Головного управління Державної пожежної служби у Польщі. У пресслужбі нам відповіли, що причини пожежі розслідує поліція та вказали, що публікації росіян є радше просто думкою, а не достовірною інформацією.

Відповідь пресслужби Головного управління Державної пожежної служби Польщі

Національна поліція Польщі на своєму сайті та у соціальних мережах не писала про причини займання та будь-яку участь українців у цьому. Ми звернулися із запитом до польської поліції, але на момент публікації матеріалу не отримали відповідь. 

Разом із цим 9 травня 2024 року здійнялася пожежа на складі у гіпермаркеті IKEA у литовському Вільнюсі. Голова Національного центру управління кризами Литви Вілмантас Віткаускас повідомив журналістам, що до таких провокацій можуть бути причетні російські спецслужби. 

Вже 20 травня 2024 року прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск сказав, що поляки затримали 9 підозрюваних, які, найімовірніше, є членами російської шпигунської групи та причетні до підпалів у Польщі. Підозрюваними є громадяни України, Польщі та Білорусі. За словами Туска, спроба підпалу лакофарбової фабрики у Вроцлаві була виконана саме на замовлення російських спецслужб. Він вважає, що підпал гіпермаркету IKEA у Вільнюсі був, ймовірно, схожою диверсією. Водночас Туск не казав, що саме українці причетні до пожежі у Spektrum Tower у Варшаві. 

До того ж Польща та країни Балтії не депортують українців на війну, як пишуть росіяни. Посол Польщі в Україні Ярослав Ґузи наголосив, що важко уявити, що польська влада примусово повертатиме чоловіків призовного віку в Україну. За його словами, такого не станеться. 

Литва своєю чергою може заохочувати чоловіків повертатися до України, зокрема через обмеження соціальних виплат, дозволів на роботу. Однак про депортацію не йдеться. І загалом це лише пропозиції, а не вже втілені обмеження. За словами президента Литви Гітанаса Науседи та прем’єр-міністерки Інгріди Шимоніте, можливу процедуру повернення українських чоловіків призовного віку будуть розглядати лише після консультацій з Україною та ЄС.

Водночас у Міністерстві внутрішніх справ Естонії зазначили, що не збираються примусово висилати українських чоловіків з країни. Прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня також сказала, що країна не планує депортувати українців призовного віку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний