ФЕЙК: Українцям почали приходити повістки в «Дію»

ФЕЙК: Українцям почали приходити повістки в «Дію»

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
544

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширили відео, на якому нібито зображена повістка, яка прийшла через портал державних послуг «Дія».

Це — фейк. Повістки в Україні не приходять через «Дію». Крім цього, повістка у відео має ознаки редагування.

Скриншот допису

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров неодноразово заявляв, що повістки через «Дію» приходити не будуть. У сервісі немає будь-яких послуг чи сповіщень щодо військового обліку.

«Повістка», яку показують у відео, має кілька помилок. Зокрема, у ній вказано імʼя та по батькові, але не згадується прізвище. У фейковій повістці вказано, що її отримувачу треба зʼявитися у військовий комісаріат. 23 лютого 2022 року, згідно з постановою Кабінету міністрів України, комісаріати переформатували в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). При цьому на зображенні вказано, що дані в повістці оновлювалися в жовтні 2023 року. За адресою м. Київ, вул. Салютна, 4, дійсно знаходиться районний ТЦК (раніше районний комісаріат), проте в «повістці» не уточнюється, що це Шевченківський районний у місті Києві ТЦК.

Справа і зліва від фейкової повістки видно краї інших документів, це означає, що «повістка» має бути в розділі «Документи», а не в розділі «Повідомлення».

Зліва скриншот із відео з фейковою повісткою, справа приклад того, як виглядає документ у додатку «Дія»

Скоріше за все, «повістка» у відео — намальована картинка, яку вивели на екран мобільного телефону під виглядом повістки. Помітно, що герой відео не торкається екрану пальцями, аби фейкова повістка залишалася на весь екран.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний