Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
На тлі новин про передачу танків Україні від країн-партнерів російські медіа поширюють заяви «експертів» про те, що уранові снаряди у танках Leopard 2 та Abrams загрожують життю українців. Снаряди нібито містять збіднений уран, а він заражає місцевість та викликає спалахи онкозахворювань. У публікаціях додають, що використання таких снарядів на території рф можна сприймати як застосування «брудної ядерної бомби».
Це — фейк. Немає доказів, що у танках Leopard 2 використовують снаряди зі збідненим ураном.
25 січня 2023 року канцлер Німеччини Олаф Шольц погодив передачу Україні 14 бойових танків Leopard 2. Щобільше, Німеччина дозволила передати ці танки від країн-партнерів Україні. Своєю чергою росіяни звинувачують Захід у постачанні зброї, яка нібито може завдати ядерного удару по території рф.
У 1990-х роках США справді використовували снаряди зі збідненим ураном на танках M1A1 Abrams, аби пробити броню танків противника у війні. Збіднений уран менш радіоактивний, ніж ізотопи, які використовують у ядерних бомбах.
У звіті Міжнародної коаліції із заборони уранової зброї зазначається, що уранові снаряди є на озброєнні у Великої Британії, росії, Пакистана, Франції та Китая. США уклали контракт на утилізацію снарядів зі збідненим ураном до 20 листопада 2026 року. Натомість росія продовжує серійне виробництво вдосконалених боєприпасів зі збідненим ураном.
Також у звіті згадують країни, які імпортують боєприпаси зі збідненим ураном: Бахрейн, Ізраїль, Йорданія, Тайвань, Туреччина, Південна Корея та Саудівська Аравія. Німеччини немає у списку країн, які володіють або імпортують радіоактивні снаряди.
Щобільше, із посиланням на американських чиновників видання Politico пише, що федеральна політика США забороняє експортувати танки Abrams із бронею, яка містить збіднений уран. США надішлють в Україну Abrams без броні зі збідненого урану. До того ж не було повідомлень, що США планують поставити Україні уранові снаряди.
У 2007 році BBC повідомило, що в італійських солдатів, які брали участь у війні у Боснії та Косово, діагностували рак через влучення частин від снарядів зі збідненого урану. Італійські науковці у своєму досліджені спростовують заяви про зараження військових збідненим ураном. Вони зазначають, що сплеск захворювань на рак серед військових пов’язаний із загальним піком хвороби серед усіх солдатів у 2000 році.
Крім того, на офіційному сайті ООН розміщена додаткова інформація про збіднений уран. У звіті зазначають: результати досліджень показали, що радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища від забруднення території збідненим ураном є незначною. Науковий комітет ООН дійшов висновку, що не було виявлено клінічних захворювань у людей від радіоактивного випромінювання збідненого урану. Однак є потенційний ризик радіаційного впливу на людей, які безпосередньо контактують із такими осколками чи боєприпасами.
РФ неодноразово поширювала заяви, нібито Україна готує провокації із застосуванням «брудної бомби». Верховний представник ЄС Жозеп Боррель називає такі звинувачення неправдивими. Дипломати Франції, Великої Британії та США стверджують, що росія використовує розмови про «брудну бомбу» як привід для ескалації у війні. Раніше ми також спростовували російські фейки про нібито провокацію із використанням Україною «брудної» бомби.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний