ФЕЙК: Уряд планує мобілізувати працівників АЕС — фото документа

ФЕЙК: Уряд планує мобілізувати працівників АЕС — фото документа

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1008

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито уряд планує мобілізувати працівників АЕС. Як доказ додають звернення народних депутатів до НАЕК «Енергоатом» із проханням надати списки працівників, які можуть бути мобілізовані.  

Утім, лист від народних депутатів є фальшивим. 

Скриншот допису

ДП «НАЕК «Енергоатом» входить до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Згідно із статтею 24 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», працівники такого підприємства підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час. 

Сам же документ є очевидною підробкою, на що вказує наступне:

  • Підписанти вже не є народними депутатами. Так, звернення нібито підписали три народних депутати: Ірина Венедіктова (посвідчення №3), Ткаченко А.В. (посвідчення №9) та Шуляк Е.А (посвідчення №13). Однак Ірина Венедіктова станом на березень 2023 року є Надзвичайним і Повноважним послом України у Швейцарській Конфедерації. Народним депутатом вона була у 2019 році, після чого до 2022 року обіймала посаду Генерального прокурора. Олександр Ткаченко теж у 2019 році припинив депутатську діяльність, натомість зайнявши пост міністра культури та інформаційної політики. Більше того, питання мобілізації та її підготовки не є компетенцією народних депутатів. Згідно зі статтею 4 закону про мобілізацію, за її організацію відповідають Президент та Кабмін, безпосередньо ж нею керують центральні органи виконавчої влади, центральні органи управління ЗСУ та інших військових формувань. Так, депутати мають право на депутатське звернення до керівників підприємств за статтею 16 ЗУ «Про статус народного депутата України». Утім, питання має бути пов’язане саме з депутатською діяльністю. Наприклад, такі звернення можуть скаргами та заявами виборців.  
  • Помилки та одруківки. Зокрема, назву підприємства, до президента якого звертаються, оформлено некоректно. Замість «ДП», абревіатури державного підприємства, вказано «ГП», тобто скорочення від російського  «государственного предприятия». Сама назва «Енергоатом» написана із заглавної російської букви «Э» та виділена лапками різних форматів. В українській мові форми звертання виражаються лише у кличному відмінку. Тож мало б бути «Шановний Петре Борисовичу!». «Шановний Петро Борисович!» — такий формат звертання відповідає правилам російської граматики. Навіть ініціали народних депутатів написані російською мовою: Ткаченко Олександр Владиславович як «Ткаченко А.В», Шуляк Олена Олексіївна як «Шуляк Е.А». 

Підроблене звернення «народних депутатів». Джерело: телеграм-канал пропагандиста В. Рогова

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний